Izdvojeno Košarka Sport

Braća Gasol bolja od Nowitzkog i Kamana

U prvom susretu novoformiranegrupe E Španija je s 77-68 pobijedila Njemačku. U ovoj grupi svaka će utakmica biti bitna za prolazak u četvrtfinale, a Nijemci su odmah od početka krenuli agresivno. Preko Chrisa Kamana kontrolirali su reket, a naturalizirani Amerikanac pokazao je i dio svog napadačkog arsenala. No, Španci ipak u svojim redovima imaju više kvalitetnih rješenja te nisu dozvoljavali Njemačkoj da stekne bilo kakvu prednost. Dapače, Španija je na kraju prve četvrtine vodila s 16-15.

Drugi dio protekao je također u izjednačenoj borbi. U jednom trenutku je izgledalo kao da će se Španci ‘odlijepiti’ (bilo je 26-18), ali Kaman i Nowitzki nisu dozvolili da se to dogodi pa je poluvrijeme završilo s ‘plus 3’ za Španiju (36-33). Sličan scenarij se dogodio u trećoj četvrtini kada se Španijaa opet odvojila na 9 razlike, a Njemačka stizala i stigla da bi se s egalom ušlo u posljednjih 10 minuta.

Početkom posljednje četvrtine rezultat je bio izjednačen, ali su na kraju Španci ipak uspjeli slaviti. Dojam je kako su Nijemci mogli puno više koristiti Dirka Nowitzkog u posljednjim trenutcima jer ga nije čuvao španski najbolji odbrambeni igrač, Serge Ibaka, ali to se nije dogodilo pa su Španci zasluženo slavili.

Najefikasniji u redovima Španjolske bio je Marc Gasol s 24 koša uz 5 skokova. S druge strane Njemačku je predvodio Dirk Nowitzki s 19 koševa i 7 skokova.