Izdvojeno Košarka Sport

EP: Makedonija pobijedila Hrvatsku, sigurni Litvanci

Košarkaška reprezentacija Makedonije priredila je veliko iznenađenje savladavši večeras u drugom kolu C grupe prvenstva Evrope selekciju Hrvatske sa 78:76.

Ovim neočekivanim uspjehom Makedonci su potvrdili da imaju veoma dobar sastav, koji je smogao snage da “preboli” jučerašnji nesretni poraz od Crne Gore poslije produžetka i da se znalački suprotstavi favorizovanom rivalu.

Već na poluvremenu bilo je jasno da je makedonska reprezentacija spremna na snažan otpor, koji je potrajao do posljednjih sekundi neizvjesnog i uzbudljivog meča.

Pola minuta pre kraja Hrvati su izgubili loptu u napadu, a Ilijevski je donio, ispostavilo se, odlučujuću prednost Makedoniji 11 sekundi prije zvuka sirene. Hrvatski košarkaši nisu se snašli u posljednjem napadu, jer je Bogdanović promašio šut za tri poena, pa su Makedonci zasluženo slavili, prvi put u petoj međusobnoj utakmici.

Junaci velike pobjede Makedonije bili su McCalleb sa 19 i Ilijevski sa 18 poena, dok je kod Hrvata najefikasniji bio Drejper sa 13 poena.

Domaća ekipa Litvanije zabilježila je očekivani trijumf nad Poljskom (97:77), dok Slovenci protiv Ukrajinaca umalo od gotovog nisu napravili veresiju.

Tim selektora Božidara Maljkovića imao je na poluvremenu prednost od 21 poena, ali je u nastavku utakmice potpuno stao, što su Ukrajinci iskoristili i uveli meč u neizvjesnu završnicu. Ipak, za potpuni preokret nisu imali snage, pa je Slovenija na kraju slavila sa 68:64.

U preostalom susretu Njemačka je srušila otpor Italije u posljednjoj četvrtini za pobjedu od 76:62.

Današnji rezultati drugog kola EP:
A grupa (Panevezis):
Španija – Portugal 87:73 (26:16, 27:20, 24:16, 10:21)
Turska – Velika Britanija 90:61 (22:10, 22:16, 20:17, 26:18)
Litvanija – Poljska 97:77 (25:20, 28:18, 23:14, 21:25)
B grupa (Šaulej):
Srbija – Letonija 92:77 (23:7, 15:26, 32:25, 22:19)
Francuska – Izrael 85:68 (24:14, 18:21, 22:13, 21:20)
Njemačka – Italija 76:62 (16:18, 20:12, 10:15, 30:17)
C grupa (Alitus):
BiH – Crna Gora 94:86 (25:19, 23:22, 19:27, 27:18)
Grčka – Finska 81:61 (20:14, 21:18, 16:12, 24:17)
Makedonija – Hrvatska 78:76 (21:18, 16:23, 23:21, 18:14)
D grupa (Klaipeda):
Bugarska – Belgija 68:65 (14:13, 18:20, 24:19, 12:13)
Rusija – Gruzija 65:58 (20:16, 20:11, 12:18, 13:13)
Slovenija – Ukrajina 68:64 (18:12, 23:8, 16:18, 11:26)
Sutra su na programu utakmice trećeg kola u grupama A i B. Sastaju se Španija – Velika Britanija, Portugalija – Poljska, Turska – Litvanija (A), Srbija – Izrael, Letonija – Italija i Francuska – Njemačka (B).
U ostalim mečevima u subotu igraju Finska – BiH, Grčka – Makedonija, Hrvatska – Crna Gora (C grupa), Ukrajina – Bugarska, Slovenija – Gruzija i Rusija – Belgija (D).