Premijer liga BiH: Sarajevo slavilo na Tušnju

U derbiju starih rivala, utakmici 16. kola Premijer lige BiH fudbaleri Sarajeva obavili su veliki posao. U Tuzli pobijedili su Slobodu (1:0) pogotkom Torlaka i tako ostali u trci za titulu prvaka BiH, dok Slobodi u nastavku šampionata ostaje teška, preteška borba za opstanak.

Meč u Tuzli počeo je povredom Kasapović već u šestom minutu, pa je Darko Vojvodić, trener Slobode morao mijenjati već tada. Na teren je poslao Bekića.
Potom, gledali smo obostrano otvoren susret u kojem je Sarajevo imalo blažu terensku inicijativu i nekoliko poluprilika više od domaćih. Bilo je tako sve do 40. minuta, a onda u finišu prvog poluvreman mnogo „vatre“ na terenu. Golman Mujkić ispucao je loptu koja je preletjela odbranu Sarajlija. Do nje je došao Jasmin Mešanović. Izašao je oči u oči pred čuvara mreže Adija Adilovića. Lobovao ga je, no lopta je otišla preko gola.

U 44. minutu ekipa trenera Dragana Jovića propustila je dvije odlične prlike. Matko je upsolio Obuću koji se našao pred Mujkićem. Pucvao je, ali tuzlanska „jedinica“ odlično reaguje. Samo korner za goste. Nakon udarca iz ugla, Šćepanović se našao u poziciji da poentira. Ni on nije uspio zatresti mrežu Slobode, te se na odmor otišlo najnepopularnijih rezultatom.

I u nastavku obostrano otvorena utakmica, iako je Sarajevo bilo mnogo konkretnije. U 64. minutu u gužvi u kaznenom prostoru Sarajeva Salihović je pokušao pet metara od gol linije. Međutim, Adilović je bio izvrstan i nije dozvolio da kapituliše.

A, onda odluka. Igrao se 74. minut. Belošević je centrirao iz slobodnog udarca, Mujkić je pogrešno procijenio let lopte koja dolazi do Torlaka i on je udarcem glavom šalje u nebranjeni gol Slobode.

Minut kasnije utakmica je mogla biti riješena. Belošević je ponovo uputio dobar centaršut. Krpić se našao sam pred Mujkićem koji, ovaj put, brani za ostanak Tuzlaka u meču. Uzvratila je Sloboda preko Pršeša. Natrčao je na loptu, raspalio po njoj, ali nije pogodio „metu“.

Do kraja Sarajlije su očuvale prednost i kada se sve sabere zasluženo trijumfovale, jer su većim dijelom „tekme“ bili bolji od svojih domaćina. Ostvarilo je Sarajevo tako pobjedu na Tušnju, i to nakon pet godina.

Treba pomenuti i da je zbog protesta sudija Bjelica u petom minutu nadoknade meča crveni karton pokazao Darku Vojvodiću, treneru domaćih.

Sloboda – Sarajevo 0:1
Strijelac: 0:1 Torlak (74). Stadion „Tušanj“ u Tuzli. Gledalaca: 2.500. Sudija: Vladimir Bjelica (Istočno Sarajevo). Žuti kartoni: Rizvanović, A. Mešanović (Sloboda), Belošević, Dupovac (Sarajevo). Crveni karton: Darko Vojvodić (trener Slobode) u 90. minutu.
SLOBODA: Mujkić, Rizvanović, Čejvanović, Salihović, Jahić (od 80. minuta Jusufović), Zoletić, Šmigalović, Kasapović (od 6. Bekić), J. Mešanović, Hadžić (od 71. Pršeš), A. Mešanović. Trener: Darko Vojvodić.
SARAJEVO: Adilović, Belošević, Čomor, Dupovac, Torlak, Husić, Sesar, Šćepanović (od 90. K. Handžić), Matko, Krpić, Obuća (od 89. Haskić). Trener: Dragan Jović.