Izdvojeno Ostali sportovi Sport Udarno

Sažetak 14. dana takmičenja OI London 2012.

Četraesti dan Olimpijskih igara u Londonu donio je još jedan svjetski atletski rekord, a junakinje dana su Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight i Carmelita Jeter, članice američke ženske štafete na 4×100 metara koje su istrčale novi svjetski rekord od sjajnih 40.82 sekundi. One su za čak su 55 stotinki popravile 27 godina stari svjetski rekord Istočne Njemačke.

Srebro su sa 41.41 osvojile Jamajčanke u sastavu Shelly-Ann Fraser-Pryce, Sherone Simpson, Veronica Campbell-Brown i Kerron Stewart, a broncu Ukrajinke Olesja Povh, Hristina Stuj, Marija Rjemjen i Jelizaveta Brizgina sa 42.04.

Muška štafeta Bahama u sastavu Chris Brown, Demetrius Pinder, Michael Mathieu i Ramon Miller osvojila je naslov na 4×400 metara, Miller je u posljednjih 100 metara uspio prestići Amerikanca Angela Taylora koji je trčao posljednju izmjenu za branitelje naslova i tako im uzvratiti za poraz otprije četiri godine u Pekingu. Bahami su do zlata stigli s vremenom 2:56.72, Amerikanci u sastavu Bryshon Nellum, Ronell Mance, Tony McQuay i Angelo Taylor su stigli do srebra sa 2:57.05, a bronca je pripala Trinidadu i Tobagu koji je nastupio u sastavu Lalonde Gordon, Jarrin Solomon, Ade Alleyne-Forte i Deon Lendore, sa 2:59.40

Etiopljanka Meseret Defar (28) osvojila je naslov olimpijske pobjednice na 5000 metara, ona je do svog drugog olimpijskog zlata u ovoj disciplini, najbrža je bila i prije osam godina u Ateni, stigla s vremenom od 15:04.25 minuta. Srebro je osvojila dvostruka svjetska prvakinja u ovoj disciplini (Berlin 2009, Daegu 2011) Kenijka Vivian Cheruiyot (28) sa 15:04.73, dok je braniteljica naslova iz Pekinga i dvostruka pobjednica na 10.000 metara (Peking, London) Turinesh Dibaba (27) stigla do bronce sa 15:05.15. Turkinja Asli Cakir Alptekin osvojila je naslov olimpijske pobjednice na 1500 metara, srebro je osvojila još jedna Turskinja Gamze Bulut, dok je do bronce stigla Maryam Yusuf Jamal za Bahrein. Alptekin je za zlato trčala 4:10.23 minute, Bulut je zaostala 17 stotinki, a Jamal 51 stotinku. Ruskinja Tatjana Lisenko (28) osvojila je naslov u bacanju kladiva, aktualna svjetska prvakinja do zlata je stigla s novim olimpijskim rekordom od 78,18 metara. Srebro je osvojila Poljakinja Anita Wlodarczyk, svjetska prvakinja iz 2009., sa 77,60m, a broncu Njemica Betty Heidler sa 77,13m. Francuz Renaud Lavillenie osvojio je naslov u skoku s motkom,
on je do najvećeg uspjeha u karijeri stigao s novim olimpijskim rekordom od 5,97 metara. Srebrnu i brončanu medalju osvojili su Nijemci Bjorn Otto i Raphael Holzdeppe sa 5,91m, što je Holzdeppeu ujedno i osobni rekord.

Vaterpolisti Hrvatske i Italije igrat će u nedelju u finalu olimpijskog turnira. Hrvatska je u prvom polufinalnoj utakmici pobijedila Crnu Goru sa 7:5 (3:1, 2:0, 2:2, 0:2), dok su u drugom polufinalnom susretu reprezentativci Italije nadvisili Srbiju sa 9:7 (4:2, 2:2, 2:1, 1:2).

U finalu turnira rukometaša igrat će Francuska protiv Švedske. Francuzi su u polufinalu svladali Hrvate sa 25-22 (12-10), dok su Šveđani bili bolji od Mađara sa 27-26 (15-12).

Španjolska i SAD će odmjeriti snage u finalu košarkaša, Španjolci su u polufinalu svladali Ruse sa 67-59 (9-12, 11-19, 26-15, 21-13), dok su Amerikanci bili uvjerljivi protiv Argentinaca sa 109-83 (24-19, 23-21, 27-17, 35-26).

U finalu olimpijskog turnira za odbojkaše u Londonu igrat će Rusija i Brazil. U prvom polufinalu Rusija je svladala Bugarsku sa 3-1 (25-21, 25-15, 23-25, 25-23), da bi potom Brazil sa 3-0 (25-21, 25-12, 25-21) bio bolji od Italije.

Nogometaši Južne Koreje osvojili su brončane medalje, oni su u susretu za treće mjesto u Cardiffu svladali Japance sa 2-0 (1-0). U finalu će u subotu s početkom u 16 sati na Wembleyu igrati Meksiko i Brazil.

Nizozemska ženska reprezentacija u hokeju na travi obranila je naslov olimpijskih pobjednica, Nizozemke su u finalu sa 2-0 (0-0) svladale Argentinke kojima su pripala srebrna odličja. Brončanu medalju osvojila je reprezentacija Velike Britanije koja je sa 3-1 (0-0) svladala Novi Zeland u utakmici za treće mjesto.

Zlatne medalje u jedrenju u klasi 470 osvojili su Australci Mathew Belcher i Malcolm Page, do srebra stigli Britanci Luke Patience i Stuart Bithell, a do bronce Argentinci Lucas Calabrese i Juan de la Fuente. U konkurenciji jedriličarki u klasi 470 zlatne medalje osvojile su Novozelanđanke Jo Aleh i Olivia Powrie, srebrne Britanke Hannah Mills i Saskia Clark, a brončane Nizozemke Lisa Westerhof i Lobke Berkhout.

Tunižanin Oussama Mellouli osvojio je naslov olimpijskog prvaka u plivanju na 10 kilometara, srebro je osvojio Nijemac Thomas Lurz, a broncu Kanađanin Richard Weinberger. Mellouli je diktirao tempo utrke od samoga početka, u posljednjih kilometar i pol ostvario je prednost koju je do kraja uspio rutinski zadržati i ciljem proći u vremenu od 1:49:55.1 sati, drugi Lurz je zaostao 3.4 sekunde, a treći Weinberger 5.2 sekunde. Mellouliju je ovo drugo olimpijsko zlato u karijeri, prije četiri godine u Pekingu je slavio u bazenu na 1500 metara.

U taekwondou u kategoriji do 80 kg zlatnu medalju osvojio je 25-godišnji Argentinac hrvatskog podrijetla Sebastian Eduardo Crismanich, koji je u finalu pobijedio Španjolca Nicolasa Garciju
Hemmea sa 1-0. Broncu su podijelili Britanac Lutalo Muhammad i Talijan Mauro Sarmiento. U kategoriji do 67 kg olimpijski naslov osvojila je Južnokoreanka Hwang Kyung Seon, koja je u finalu pobijedila Turkinju Nur Tatar 12-5. Broncu su osvojile Nijemica Helena Fromm i Amerikanka Paige McPherson.

Kolumbijka 20-godišnja Mariana Pajon, koju u njenoj domovini zovu kraljica BMX-a, osvojila je zlatnu medalju u BMX biciklizmu, dok je srebro pripalo bivšoj svjetskoj prvakinji Sarah Walker iz Novog Zelanda. Nizozemka Laura Smulders osvojila je broncu. Kod muškaraca olimpijski prvak iz Pekinga i dvostruki svjetski prvak Latvijac Maris Strombergs slavio je ispred Australca Sama Willoughbyja. Bronca je pripala Kolumbijcu Carlosu Mariju Oquendu.

Ruski hrvač 25-godišnji Džamal Otarsultanov osvojio je zlatnu medalju u hrvanju slobodnim stilom u kategoriji do 55 kg. U finalu je Otarsultanov pobijedio Gruzijca Vladimera Hinčegašvilija sa 3-1. Broncu su podijelili Yang Kyong-il iz Sjeverne Koreje i Japanac Shinichi Yumoto. U kategoriji do 74 kg zlatnu medalju je osvojio 24-godišnji Amerikanac Jordan Burroughs, koji je u finalu svladao Iranca Sadegha Goudarzija sa 3-0. Bronca je pripala Uzbekistancu Soslanu Tigievu i Rusu Denisu Cargušu.

U sinkroniziranom plivanju nastavila se dominacija Ruskinja, koje su obranile naslov iz Pekinga u ekipnoj konkurenciji. Ruske plivačice osvojile su zlatne medalje na svim svjetskim prvenstvima i olimpijskim igrama od 1998. godine. Srebro je pripalo Kineskinjama, a bronca Španjolkama.