BiH Udarno Vijesti

Prosvjetni radnici u TK stupili u generalni štrajk

Prosvjetni radnici sa područja Tuzlanskog kantona danas su stupili u generalni štrajk, kao odgovor na usvajanje Nacrta Budžeta TK za 2012. godinu kojim je planirano ukupno smanjenje plaća za 6,5 posto i ukidanje naknada zaposlenim u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja, piše Tip.

Smanjenje osnovica za obračun plaća

Kao je ranije obrazloženo u Kantonalnom odboru Samostalnog sindikata radnika osnovnog obrazovanja i odgoja TK i Kantonalnom odboru Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH – TK, razlog za štrajk između ostalog je smanjenje osnovica za obračun plaća za novembar i decembar prošle, te januar ove godine. Također i niža primanja uposlenima u obrazovanju i kulturi (od 10,5 posto za učitelje, nastavnike i profesore te do 15 posto za spremačice, domare i ložače), te činjenica da je Tuzlanski kanton jedini kanton u Federaciji koji ne isplaćuje naknadu za topli obrok u iznosu zakonom propisanim i kolektivnim ugovorom. Kako su kazali, TK je jedini kanton koji ne isplaćuje naknadu za prekovremeni rad, noćni rad, rad u smjenama, komisijama, rad subotom i nedjeljom, te za učešće na takmičenjima. Uposlenici u obrazovanju i kulturi na području TK nalaze se na posljednjim mjestima u FBiH po visini plaća.

Od Vlade traže razuman prijedlog

˝Naši su zahthevi da se poništi Odluka o smanjenju plaća za novembar, decembar i januar i da Vlada u budžetu za 2012. godinu planira sredstva za plaće i naknade na nivou oktobra prošle godine ili do potpisivanja sporazuma između sindikata i Vlade TK˝, kazao je predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture TK Admir Terzić.

Generalni štrajk podrazumijeva prestanak rada uposlenih u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja, osim minimuma poslova koji su potpisani sporazumom, a to znači da će učenici završnih razreda osnovne i srednje škole imati nastavu, te minimum poslova za domare, direktore i sekretare škola. ˝Molimo roditelje, prije svega molimo naše učenike i cijelu javnost da razumiju da ovo nije borba za plaće i naknade, nego je ovo borba za odbranu našeg dostojanstva˝, kazao je Terzić.

Pozderović: Neprihvatljivo stanje

Prema riječima predsjednika Samostalnog sindikata osnovnog i srednjeg obrazovanja TK Mirzeta Pozderovića, primanja u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja u TK su i do 30 posto manja nego u ostalim kantonima. ˝Ovo smanjenje koje je ukalkulisano u Nacrt budžeta od 6,5 posto, bez regresa i toplog obroka znači dodatno smanjenje od 10,5 pa i više posto, a to je apsolutno neprihvatljivo˝, kazao je Pozderović. Pozvao je Vladu TK da formirani pregovarački timovi održe pregovore i iznesu kako se Vlada opredijelila u odnosu na njihove zahtjeve. Kazao je da ukoliko postoji dobra volja od strane Vlade da uistinu napravi značajne uštede u budžetu preko drugih pozicija, spremni su prihvatiti rješenje koje će odgovarati trenutnoj situaciji, imajući u vidu trenutno stanje u budžetu TK. Osnovna plaća i naknada za ishranu profesora u osnovnom i srednjem obrazovanju u TK na dan 30. januar iznosi 846 KM i 7 KM za ishranu (uračunato umanjenje od 6,5 posto). Ukoliko se ne dogovore, štrajk bi mogao dosta dugo potrajati.

Udruženje učitelja TK podržalo pokretanje generalnog štrajka

Udruženje učitelja Tuzlanskog kantona u potpunosti podržava rad Samostalnog Sindikata radnika osnovnog odgoja i obrazovanja, koji se odnosi na pokretanje generalnog štrajka. ˝Najnovija predviđena smanjenja plaća i ukidanje naknada dovode nastavnike u još teži materijalni položaj, koji je ionako loš. Valorizacija rada učitelja je uvijek bila upitna u svim društvenim sistemima, ali je ovakav odnos naše vlasti prema nama uistinu upitan. Zato u potpunosti podržavamo najavljeni štrajk, kao vid borbe za radnička prava svih nastavnika, ali ukazujemo i na veoma niska materijalna ulaganja u obrazovanje. Gospoda iz Vlade moraju znati da obrazovanje nije samo potrošački kod u Trezoru, već da ono ima ogromne implikacije na budućnost naše dece, našeg društva u cjelini ali i države Bosne i Hercegovine. Roditelje molimo da slušaju i našu stranu medalje, ali i vlast da se sjeti da su i oni imali svoje učitelje i nastavnike˝, saopćeno je iz Udruženja učitelja Tuzlanskog kantona.

Štrajk upozorenja u Federaciji BiH

Osim Tuzlanskog kantona gdje su prosvjetni radnici od danas stupili u generalni štrajk i Kantona 10 gdje je štrajk u toku već mjesec dana, prema odluci Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja BiH (SSOOiO) i Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH (SSVOONK) danas će u osam kantona u FBiH od 12 do 12:30 sati biti organizovan štrajk upozorenja.

Kako su u Odluci obrazložili, brojni su razlozi za takav potez jer su nadležne upozoravali na ovakav mogući scenariji i prije dva mjeseca, budući da je primjetan loš ekonomsko-socijalni položaj zaposlenih u obrazovanju, a vlade pojedinih kantona samovoljno su odlučile da sindikalnim članovima umanje plaće. Ostali razlozi su, kako tvrde, destrukcija obrazovnog sistema, odnosno prenošenje nadležnosti obrazovanja na niže nivoe vlasti, ali i podrška članovima sindikata na području Kantona 10, Srednjobosanskog i Tuzlanskog kantona. Predsjednik SSVOONK BiH Đevad Hadžić naglasio je da prosvjetni radnici ne mogu prihvatiti da se bez njihove saglasnosti i bez dijaloga s ministarstvima obrazovanja i vladama u kantonima smanjuju plaće prosvjetnim radnicima, dok troškovi života neprestano rastu te poziva da se prestane sa štednjom u ovom sektoru.

Mašić: Ujednačiti plate svim prosvjetnim radnicima

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke može biti samo podrška kantonalnim ministrima i sindikatima budući da cjelokupnu nadležnost nad obrazovanjem imaju kantonalna ministarstva, izjavio je Feni federalni ministar obrazovanja i nauke Damir Mašić.

Ministar je naglasio da bi ustroj Federacije, koji prouzrokuje brojne probleme, trebalo vrlo brzo promijeniti, budući da FBiH ima 10 kantonalnih ministarstava obrazovanja koja su u potpunosti nadležna nad obrazovanjem te da se plate radnicima izdvajaju iz kantonalnih budžeta. Tako prosvjetni radnici u različitim kantonima imaju potpuno različite platne razrede i visine plata, što ne bi trebao biti slučaj, mišljenja je Mašić, koji naglašava da bi svi radnici koji rade u obrazovanju trebali imati iste plate bez obzira u kojem kantonu rade. “S te strane ovakva odluka sindikata trebala bi nam biti povod da napravimo kompletnu reviziju stanja u Federaciji BiH i ponudimo konkretna rješenja koja će voditi ujednačavanju stanja u svim kantonima”, istaknuo je Mašić i dodao da je nedopustivo da državni službenik na bilo kojem nivou ima veću platu od prosvjetnog radnika, piše Tip.

 

Informer.ba

4 Comments

Click here to post a comment
  • sram vas bilo. napustite ako vam je malo,ima puno nezaposlenih ljudi koji bi radili. ko ce nama vratiti novac za mjesečne karte koje smo kupili. idite u privatni sektor pa da vidite koliko tamo ljudi imaju prava.