Vijesti iz medicine Zdravlje

Anksioznost

Glavna karakteristika ovog poremećaja je prisutnost izražene tjeskobe i straha. Osobe koje pate od anksioznosti su često u strahu i panici jer umišljaju kako ih u budućnosti čeka neka opasnost, iako za to nema realne osnove, a reakcija zbog tog straha je prenaglašena.
Takvi strahovi se nazivaju patološkim ili nerealnim strahovima i osnova su anksioznih poremećaja. Anksiozni poremećaji su najčešći psihijatrijski poremećaji no često ostaju nedijagnosticirani, pa stoga i pacijenti ostaju neizliječeni.

Klinička slika

Poznato je već kako je organizmu u situacijama borbe, bježanja, jakog straha, tjeskobe i panike potrebna veća količina kisika za normalno funkcioniranje. U tim situacijama ubrzava se i rad srca, a krvni tlak je u porastu. Uslijed toga kod anksioznih osoba kao posljedica se javlja ubrzano disanje, bljedilo u licu i sušenje usta. Istovremeno se usporavaju neki procesi u organizmu kao što je rad crijeva, pa dolazi i do osjećaja nelagode u trbuhu. Ako strah potraje dulje može doći i do jakih glavobolja, drhtavice, znojenja i osjećaja bola u predjelu prsne kosti.

U težim slučajevima mogući su i panični napadaji, koji se javljaju iznenada, imaju vrlo jak intenzitet, ali na sreću traju kratko. Panične napadaje karakterizira izrazito jak strah od neposredne opasnosti i životne ugroženosti. Tjelesni simptomi koji prate ovu vrstu napadaja su: gušenje, nedostatak zraka, ubrzan rad srca, preskakanje srca i jaka vrtoglavica.
Generalizirani anksiozni poremećaj je karakteriziran pojavom konstantnog straha i iščekivanje da se desi nešto loše, što takve osobe ometa u normalnom, svakodnevnom funkcioniranju, vremenom iscrpljuje i često vodi ka depresiji.

Liječenje

Liječenje anksioznosti je moguće na dva načina. Prvi način je liječenje antidepresivima i lijekovima za umirenje. Lijekovi za umirenje se uključuju samo u početku, a nakon određenog vremena se isključuju iz terapije, jer njihovim dugotrajnim konzumiranjem često može doći do ovisnosti, što može rezultirati dodatnim problemima.
Drugi način liječenja je psihoterapija koja je također efikasna u liječenju, ali se smatra kako se najbolji i najbrži rezultati u liječenju postižu kombiniranjem terapije lijekovima i psihoterapije.

Mojezdravlje.net/Informer.ba