Vijesti iz medicine Zdravlje

Šta su kondilomi?

Sa kondilomima se u današnje vrijeme susreće skoro svaka druga osoba na ovom svijetu. Podaci govore da je oko 20 miliona Amerikanaca u svom organizmu posjeduje ovaj virus, nažalost tačnih podataka za našu zemlju još uvijek nema.

Ipak se sa sigurnošću zna da je ovo najčešće seksualno prenosiva bolest.
Kondilomima se nazivaju papilomi, genitalne bradavice koje se javljaju na intimnim djelovima ženskih i muških polnih organa i analnog otvora. Gdje god da se manifestuju uvijek predstavljaju veoma neprijatnu i virusno prenosivu infekciju.

Kondilomi su posljedica postojanja virusa u organizmu, zapravo grupe virusa, tzv. HPV tj. humanih papiloma virusa koji su u poslijednjih pola vijeka veoma rasprostranjeni u ljudskoj populaciji i ako se ne liječe mogu dovesti do promjena na koži i sluzokoži u vidu pojave dobroćudnih ili zloćudnih promjena.

Do danas se ne zna sa sigurnošću koliko vrsta ovih virusa postoji, ali se u praksi pokazalo da je oko 40 vrsta od većeg kliničkog značaja za humanu medicinu, iako postoji sigurno i više od 100 vrsta ovog virusa.

Kondilome izaziva humani papiloma virus koji se prenosi direktnim ili indirektnim kontaktom, a konkretno genitalni oblici uvijek seksualnim putem.

Kako je svaki organizam jedinka za sebe tako će ovaj virus, dodje li u kontakt sa nečijim organizmom, izazivati različite simptome. Klinička slika je raznovrsna, prije svega u zavisnosti od imunog sistema osobe, od tipa virusa, prisutstva drugih oboljenja organizma, načina života i seksualnog ponašanja.

Najčešći oblik je ipak oblik koji se manifestuje pojavom bradavičastih izraslina u urogenitalnog regiji. Kada je u pitanju oblik polnih bradavica, moramo znati da se ovakva infekcija uvijek prenosi direktnim kontaktom, tj. seksualnim putem, pa čak i blagim kratkotrajnim kontaktom sluzokoža.

U većini slučajeva osoba ni ne primjeti postojanje ovog virusa, s obzirom da inkubacija može da traje od mjesec dana do čak godinu dana, i u većini slučajeva se organizam zapravo sam izbori sam sa ovim virusom, ali u slučajevima kad nečiji organizam nije u stanju da se izbori sa virusom, tada se virus manifestuje kao bradavičasti izraštaj iznad površine kože i sluzokože genitalne regije.

Kondolomi se obično u ovoj fazi primjete i tek tada se započinje liječenje, koje u ovom stadijumu zahtjeva kombinaciju krioterapije, elektrokoagulacije, laserskih procedura, ubrizgavanja interferona u samo tkivo bradavice ili hirurškom intervencijom.

S obzirom da se virus prenosi a jako teško manifestuje, uvijek je najbitniji savjet prevencija. Zdrav organizam svakako će lakše podnijeti bilo kakav kontakt sa virusom, imuni sistem koji je na vrhuncu svojih mogućnosti neće dati nikakav signal pa nećete ni znati da ste zaraženi. To je ono što ovom virusu daje veliku moć, podlo i tiho boravi u organizmu i pri svakom seksualnom kontaktu se širi dalje i tako od njega oboljeva sve veći broj ljudi.

U prevenciju svakako spada i kontracepcija. Koristite prezervative prilikom svakog seksualnog kontakta, iako čak ni ovaj vid kontracepcije ne štiti u potpunosti, s obzirom da je dovoljan samo dodir i kratak kontakt sa virusom a ne konkretan seksualni kontakt.

Veoma se teško liječe, gotovo je nemoguće virus potpuno ukloniti iz organizma, a specifična antivirusna terapija još uvijek ne postoji.

Pošto primjetimo promjene na koži i sluzokoži i obratimo se ljekaru specijalisti, nakon pregleda u slučaju da se kondilomi dijagnostikuju i utvrdi se o kom se tipu virusa radi, sa svojim ljekarom ćete razmotriti najbolji vid liječenja, shodno potrebama, godinama, drugim oboljenjima, planiranju porodice.

Vodite računa sa kim stupate u odnose, budite potpuno iskreni i brinite o svom zdravlju.

 

Doktor.rs/Informer.ba