Tradicionalna medicina Zdravlje

Vrijeme je za čaj

Čaj je, naime, idealan saveznik zdravlja i vitkosti. Pomaže kod pročišćavanja i izlučivanja toksina iz organizma, odnosno njegov blagotvorni učinak djeluje umirujuće. U prilog mu ide i činjenica da se lako priprema i može se piti u svim godišnjim dobima
Iako će pravi kafedžija i na sam spomen čaja kao zamjenskog napitka za kavu tek odmahnuti rukom, činjenica je da se sve više mladih opredjeljuje upravo za taj napitak. Čaj je, naime, idealan saveznik zdravlja i vitkosti. Pomaže kod pročišćavanja i izlučivanja toksina iz organizma, odnosno njegov blagotvorni učinak djeluje umirujuće.
U prilog mu ide i činjenica da se lako priprema i može se piti u svim godišnjim dobima. Ljeti rashlađuju, a zimi ugrijavaju. Uz sve to, fantastično i mirišu. Uz mnoštvo čajeva koji se danas nalaze na tržištu, uz malo volje i zrnca znanja, možemo i sami prirediti čudotvoran napitak – lijek za organizam.

Komorač – uklanja toksine i smanjuje nadutost
U litru vode dodajte 400 grama mješavine korijena komorača, peršina, poriluka i šparoga. Pustite da vrije četiri minute, pokrijte i pustite da odstoji dvadeset i četiri sata. Procijedite i pijte rashlađeno. Čaj od komorača pogoduje uklanjanju toksina i smanjenju nadutosti. Regulira rad crijeva i sprječava zadržavanje tekućine pa se preporučuje osobama koje su sklone debljanju.

Kadulja – stimulira rad crijeva i potiče oporavak organizma
Pomiješajte jednake količine kadulje, kamilice, metvice i matičnjaka. Dodajte po jednu kašičicu mješavine na svaku čašu vode. Nakon što mješavina uzavre, uklonite je s vatre i pijte nakon obroka rashlađenu. Kadulja stimulira rad crijeva i potiče oporavak organizma. Uz to, smanjuje i količinu glukoze u krvi pa se preporučuje za sprječavanje promjene razine šećera.

Lovor – dobar nakon obilnog obroka
U litru uzavrele vode dodajte dvadeset grama listova lovora i ostavite da odstoji deset minuta. Nakon što čaj procijedite popijte po jednu čašu nakon svakog obroka. Lovor je izvrstan stimulans za probavu koji omogućava dobru apsorpciju hranjivih tvari, a sprječava stvaranje plinova i nadutost. Posebno se preporučuje nakon obilnog obroka. Jednako je učinkovit i protiv dišnih boljki i za stimulaciju mjesečnice.

Trputac – sprječava dišne infekcije
Promiješajte jednaku količinu trpuca, preslice, gorske metvice i gospinog bilja. Jednu kašičicu mješavine prokuhajte u jednoj čaši vode, procijedite i po želji zasladite. Pijte do tri šalice dnevno. Trputac je bogat biljnom sluzi pa je učinkovita pomoć protiv probavnih tegoba, upala sluznice želuca, plinova i neredovite stolice. Također, u organizmu sprječava dišne infekcije.

Bazga – uklanja suvišnu tekućinu iz tijela
Pripremite čaj od jedne kašičicu cvjetova ili bobica na svaku čašu vode. Pijte najviše dvije šalice dnevno jer veća količina može izazvati proljev. Cvjetovi i bobice bazge bogati su vitaminom C, koriste se za pročišćavanje i uklanjanje suvišne tekućine iz organizma. Osim toga, čaj od bazge potiče znojenje i time uklanjanje toksina.
Zašto koristiti biljne čajeve?
Biljke imaju ljekovita svojstva, sadrže vitamine, minerale, tanin… Blagotvorno djeluju na čitav organizam, nema neželjenih nuspojava, pomažu zdravlju i ljepoti. Međutim, prilikom primjene potrebno je poznavati njihova svojstva jer se samo tako mogu iskoristiti svi korisni, a izbjeći njihovi neželjeni učinci po zdravlje. Nije naodmet potražiti i savjet stručnjaka.

 

Hic.hr/Informer.ba