Posljedice se već vide i strahuju od novih gubitaka, a tone povrća bacaju se na dnevnoj bazi. Optužbe da se opasna bakterija nalazi baš u njihovom povrću došla im je u najgore moguće vrijeme, prije ljetne sezone kad im je najveća zarada. Inženjer agrikulture Amaya Pollo tvrdi da su Španci optuženi bez ikakvog dokaza te da informacije prije objavljivanja u medijima nisu bile provjerene.
Pollo je vlasnik plastenika u kojem uzgaja krastavce i već je osjetio pad prodaje, i to ne samo u izvozu već i domaće stanovništvo izbjegava povrće. Najmanje što je trenutno trebalo Španiji koja bilježi nezaposlenost od 21 posto i pokušava izaći iz recesije jest skandal s otrovanom hranom.
Službena potvrda iz Njemačke
Nakon provedenih testiranja, njemački je ministar poljoprivrede Robert Kloos priznao da krastavci iz Španije nisu uzročnik epidemije bakterijom E.coli od koje je do sada umrlo 16, a razboljelo se više od 1.200 osoba. ‘Njemačka priznaje da krastavci nisu uzročnik zaraze’, izjavio je navečer Kloos na sastanku ministara poljoprivrede EU zemalja koji se održavao u Mađarskoj.
Njemačka je još prije nekoliko dana pozvala svoje građane da ne jedu krastavce, zbog čega španjolska poljoprivredna industrija gubi ogromne novce. Priznanje njemačkog ministra da bakterije E.coli ne potječu iz krastavaca gorka je utjeha španjolskim povrtlarima. ‘Njemačka je optužila Španjolsku za epidemiju E.coli bez ikakva dokaza, čime je španjolskoj proizvodnji nanešena nepopravljiva šteta’, kaže španjolska ministrica poljoprivrede Rosa Aguillar koja je kako bi svijetu prenijela da su krastavci zdravi, snimljena kako i sama jede jedan.
U ovome trenutku još uvijek nije jasno što je doista uzrok zaraze koja se sa područja Njemačke proširila na još nekoliko europskih zemalja, piše Dnevnik.hr.
Informer.ba