BiH Top Vijesti

Nasilje u porodici- žrtve u 35% slučajeva muškarci!

Photo by: Hayat.ba

Statistika porodičnog nasilja u Bosni i Hercegovini pokazuje da su muškarci žrtve u 35% slučajeva.

Iako muški članovi porodice nisu izolovani od nasilja, rijetko se odluče da takve slučajeve prijave nadležnim organima. U našoj državi postoji dobar Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, međutim implementacija zakona je često veoma loša.

Nasilju u porodici podliježe skoro svaka treća žena u Bosni i Hercegovini. O ovoj statistici se mnogo govori u javnosti, međutim šta je sa muškarcima koji trpe nasilje u svojim porodicama.

Zbog činjenice da su žene češće žrtve nasilja u porodici te da su one slabiji spol, u društvu nije stvorena empatija spram muškaraca koji trpe nasilje, iako postotak nasilja nad muškarcima uopće nije zanemariv. Ako bismo raspravljali o mogućim razlozima, zašto muškarci ne traže pomoć i zaštitu od nasilja, vjerujemo da se radi o društvenom očekivanju i percepciji uloge muškarca u društvu i porodici.

Iz Kantonalne javne ustanove ” Porodično savjetovalište” ističu  da do sada nisu imali slučaj prijave fizičkog nasilja nad muškarcima od supružnice, ali po svakoj prijavi bilo koje vrste nasilja uglavnom slučaj prijavljuju policiji.

– Zanimljivo je da se u posljednje vrijeme susrećemo sa problemom ekonomskog nasilja kojim su izloženi muškarci od bivših supruga, a na način da nakon razvoda braka, u procesu podjele bračne stečevine supruge žele zadržati većinu imovine, skrivaju svoju ušteđevinu ili zloupotrebljavaju mogućnost pristupa računima svojih supružnika, otuđujući njihovu zajednički stečenu ušteđevinu !

U odnosu na nasilje nad ženama, kod nasilja nad muškarcima je više prisutno psihičko nasilje, iko smo svjedoci mnogih slučajeva u kojima je bila upotrebljevana i fizička sila.

– Suština zbog koje dolazi do nasilja jeste da se zlostavljač osjeća nadmoćnim u fizičkom i psihičkom smislu nad žrtvom – poručila je psihologinja.

Za žene koje su žrtve nasilja u BiH postoje sigurne kuće u kojima dobiju fizičku zaštitu i psihološku pomoć. Takva vrsta zaštite za muškarce kao žrtve porodičnog nasilja u BiH nema. Međutim, postoji niz mjera, kao što su zabrane prilaska koje djelimično žrtvu mogu zaštititi od zlostavljača. Da bismo osnažili žrtve da prijavljuju nasilje, potrebna je konkretna sistemska zaštita, a da bismo muškarce koji su žrtve porodičnog nasilja osnažili da nasilje prijavljuje, prije svega je potrebno o tome govoriti i tu temu detabuizirati.

Fena/Informer.ba