Gotovo sedam godina nakon podnošenja formalnog zahtjeva za članstvo u Evropskoj uniji, Bosna i Hercegovina je konačno dobila jednoglasnu podršku 27 šefova država i vlada zemalja EU da se pridruži bloku. No sada ta zemlja zapadnog Balkana od 3,3 miliona ljudi mora provesti reforme koje se od nje traže, navodi se u zajedničkom tekstu novinskih agencija AFP, dpa, FENA i STA.
Nakon godina zastoja, ruski rat protiv Ukrajine dao je novi zamah spremnosti Evropske unije da razmotri prijem većeg broja istočnih zemalja u svoje redove. Države članice složile su se 15. decembra da Bosni i Hercegovini dodijelite “status zemlje kandidata” za pridruživanje Uniji, stavljajući tu balkansku naciju na početak dugog puta do članstva.
Preporuku o tome dali su, u utorak u Briselu, evropski ministri država Evropske unije, a jedan od razloga za ovaj potez je zabrinutost da bi se zemlja mogla sve više orijentirati prema Rusiji ili Kini.
Nakon odluka o dodjeli statusa kandidata Ukrajini i Moldaviji u junu 2022. godine, države članice EU-a, poput Austrije i Slovenije, posebno su pozvale EU da također dodijeli status kandidata Bosni i Hercegovini.
Činjenica da je BiH još jednom zanemarena u ovom procesu izazvala je veliko razočarenje u zemlji. Već 2003. godine ponuđena joj je perspektiva pristupanja EU, a 2016. godine službeno je predala zahtjev za članstvo.
Evropski komesar Olivér Várhelyi rekao je da odluka Vijeća šalje vrlo jasnu poruku građanima BiH da EU stoji uz zemlju. Dodao je da je sada potrebno da BiH pokaže spremnost da ispuni ranije postavljene uvjete.
– Evropa ispunjava obećanja, a sada želimo vidjeti i Bosnu i Hercegovinu da čini isto – kazao je.
Fena/Informer.ba