Svake dvije minute u svijetu umre jedna žena tokom trudnoće ili porođaja, navodi se u novom izvještaju agencija Ujedinjenih nacija (UN).
Izvještaj pod nazivom “Trendovi u mortalitetu majki”, otkrio je alarmantne podatke u oblasti zdravlja žena u posljednjih nekoliko godina, s obzirom da se smrtnost majki povećala ili stagnira u gotovo svim regijama svijeta. U izvještaju je istaknuto da je moguć napredak u ovoj oblasti.
“Iako bi trudnoća trebala biti vrijeme ogromne nade i pozitivnog iskustva za sve žene, to je tragično i dalje šokantno opasno iskustvo za milione žena širom svijeta koje nemaju pristup visokokvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti”, rekao je Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
Prema njegovim riječima novi statistički podaci otkrili su da je potrebno hitno osigurati da svaka žena i djevojčica imaju pristup ključnim zdravstvenim uslugama prije, tokom i nakon porođaja, te da u potpunosti mogu ostvariti svoja reproduktivna prava.
Izvještaj je pratio smrtnost majki na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou od 2000. do 2020. godine. Navodi se da je 2020. godine zabilježeno oko 287.000 smrtnih slučajeva majki širom svijeta. U pitanju je blagi pad u odnosu na 2016. godinu kada je zabilježeno 309.000 smrtnih slučajeva.
Iako je u izvještaju predstavljen određeni napredak u smanjenju smrtnosti majki između 2000. i 2015. godine, on je zaustavljen, dok je u nekim slučajevima došlo do pogošanja situacije.
U dvije od osam regija UN-a, Evropi i Sjevernoj Americi, stopa smrtnosti majki povećana je od 2016. do 2020. godine za 17 posto, a u Latinskoj Americi i na Karibima za 15 posto. U drugim regijama zabilježena je stagnacija stope smrtnosti.
U 2020. godini oko 70 posto svih smrtnih slučajeva majki registrovano je u podsaharskoj Africi.
Ukupno, smrtnost majki ostaje koncentrisana uglavnom u najsiromašnijim dijelovima svijeta i zemljama pogođenim sukobima.
Dva regiona, Australija i Novi Zeland, te centralna i južna Azija, zabilježila su značajan pad, za 35 i 16 posto, stope smrtnosti majki tokom ovog perioda, kao i 31 zemlja širom svijeta.
“Za milione porodica, čudo porođaja zamijenila je tragedija smrti majki. Nijedna majka ne treba da se plaši za svoj život dok donosi bebu na svijet, posebno kada postoje znanje i alati za liječenje uobičajenih komplikacija”, izjavila je izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell.
U devet zemalja koje se suočavaju s teškim humanitarnim krizama, stope smrtnosti majki bile su više nego dvostruko veće od svjetskog prosjeka, a zabilježena je 551 smrt majki na 100.000 živorođenih, u poređenju sa svjetskim prosjekom od 223.
“Uz hitnu akciju, više ulaganja u primarnu zdravstvenu zaštitu i snažnije, otpornije zdravstvene sisteme, možemo spasiti živote, poboljšati zdravlje i dobrobit i unaprijediti prava i mogućnosti za žene”, rekao je Juan Pablo Uribe, direktor Svjetske banke za zdravstvo, prehranu i stanovništvo.
U izvještaju se navodi i da je pandemija COVID-19 možda dodatno zaustavila napredak u brizi o zdravlju majki.