BiH Izdvojeno Vijesti

Sutra počinje dijalog sa EU o reformi pravosuđa u BiH

Strukturalni dijalog sa EU o reformi pravosuđa u BiH, koji su dogovorili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednosti Ketrin Ešton, počeće sutra u Banjaluci.

U strukturalnom dijalogu, koji će sutra otvoriti evropski komesar za proširenje Štefan File, učestvovaće predstavnici vlasti RS, EU, FBiH i nivoa BiH.

Prvi dan strukturalni dijalog trebalo bi da se vodi na političkom nivou i prisustvovaće mu File, predsjednik Dodik, predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić, ministar pravde RS Džerard Selman i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Željka Cvijanović.

Sastanku bi prvog dana trebalo da prisustvuju ministar pravde BiH Bariša Čolak, ministar bezbjednosti BiH Sadik Ahmetovićem, predstavnici Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, direktor Direkcije za Evropske integracije BiH Nevenka Savić, te ambasador BiH pri EU Osman Topčagić.

Iz Savjeta ministara BiH ranije je saopšteno da će Čolak predsjedavati strukturalnim dijalogom, koji će se voditi u sklopu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH i EU.

Tokom drugog dana dijaloga o reformi pravosuđa diskutovaće eksperti, a ovom sastanku, osim resornih ministara, trebalo bi da prisustvuju i savjetnik ministra pravde RS Nikola Kovačević, načelnik Odjeljenja u Ministarstvu pravde RS za kazneno-popravne ustanove Duško Šain, pomoćnik ministra za ekonomske odnose RS Boris Tučić, dekan i profesor Pravnog fakulteta Banjaluka Vitomir Popović i Snježana Savić, pravni ekspert Miroslav Mikeš, savjetnik predsjednika RS Slavko Mitrović, te direktor Centra za istraživanje ratnih zločina RS Janko Velimirović.

Narodna skupština RS usvojila je zaključke kojima se definiše stav parlamenta poslije postignutog dogovora sa EU o vođenju dijaloga o reformi pravosuđa, te preporuke kojima se određuju kratkoročne i dugoročne akcije tokom reformi, dok je Vlada RS pripremila dokument koji predstavlja osnovu za raspravu.

Predstavnici RS će insistirati na bržem procesuiranju ratnih zločina, a posebno zločina nad srpskim stanovništvom koji nisu dospjeli do sudova, prestanku retroaktivne primjene Krivičnog zakona BiH i razdvajanju apelacione nadležnosti Suda BiH.

Ekspertski tim iz RS u predstojećem dijalogu sa EU očekuju da će prvi rezultat strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa u BiH biti rješavanje pitanja Suda BiH i zaključak da nema osnova za osnivanje vrhovnog suda BiH.

Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić rekao je da je predviđeno da se na početku strukturalnog dijaloga razmatraju pitanja strategije pravosuđa BiH, procesuiranja ratnih zločina, kao i pitanje budžetiranja pravosudnih institucija, funkcionisanja i koordinacije pravosudnog sistema.

Ministar pravde RS Džerard Selman rekao je da će Srpska u ponedjeljak otvoriti set pitanja koja se odnose na način osnivanja i finansiranja pravosudnih institucija u BiH, odnosno Suda i Tužilaštva BiH, pitanje funkcionisanja Ustavnog suda BiH u dijelu apelacione nadležnosti, te pitanje formiranja, funkcionisanja, sastava, izbora i nadležnosti Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH.

Selman je rekao da će na skupu biti otvoreno i pitanje koje se odnosi na unutrašnju strukturu entitetskih pravosudnih institucija, ističući da je RS u potpunosti zaokružila taj sistem i da zadnja sudska instanca u ostvarivanju prava jeste Vrhovni sud RS i ništa preko toga.

Član tima RS u predstojećem dijalogu sa EU o reformi pravosuđa i savjetnik ministra pravde RS Nikola Kovačević rekao je da će u dokumentu koji će biti  predstavljen tokom strukturalnog dijaloga biti navedeno da u pravosuđu utemeljenje u Ustavu BiH ima jedino Ustavni sud BiH, dok sve ostale pravosudne institucije treba da budu u nadležnosti entiteta, jer su organizovane i regulisane entitetskim ustavima.

On je istakao da su Sud i Tužilaštvo BiH uspostavljeni nametnutim odlukama visokog predstavnika, čime je prekršen Ustav BiH, te da u tom slučaju nije bilo isključive saglasnosti entiteta, što podrazumijeva i promjenu ustava na svim nivoima.

Predsjednik RS Milorad Dodik i Ketrin Ešton postigli su 13. maja u Banjaluci dogovor o otvaranju strukturalnog dijaloga o pitanjima rada i funkcionisanja pravosuđa u BiH. Eštonova je tada najavila da će EU formirati komisiju koja će analizirati ra­d pravosudnih institucija BiH, na čijem čelu će biti Štefan File, a koja će na kraju svog rada dati preporuke za rješavanje nedostataka u pravosudnom sistemu BiH.

Narodna skupština RS usvojila je 31. maja Odluku o stavljanju van snage Odluke o raspisivanju referenduma u RS o nametnutim zakonima visokih predstavnika u BiH, a posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH. Vlasti Srpske su se za odgađanje referenduma i pratećih akata za njegovo održavanje odlučili imajući u vidu da je u razgovoru sa predstavnicima EU ocijenjeno da on za sada nije neophodan.

 

Fena/Informer.ba