Home » Za njihovu smrt niko ne odgovara – a porodice čekaju godinama
BiH Crna hronika

Za njihovu smrt niko ne odgovara – a porodice čekaju godinama

Brojna hapšenja i policijske akcije koje su se zadnjih godina dešavale u Sarajevu do danas su ostale bez sudskih epiloga.

To je posebno bolno za građane u slučajevima koja su za epilog imala smrtni ishod. S obzirom na to da sudski procesi traju godinama, a nekad i više od decenije, porodice žrtava do duboke starosti pokušavaju doći do istine, pravde i smiraja.

Građani Sarajeva se godinama pitaju kako je moguće da se ne mogu riješiti slučajevi poput saobraćajnih nesreća u kojima su osobe smrtno stradale ili kako tužilaštva i na kraju sudovi nemaju objašnjenja (još uvijek) za neke smrtne slučajeve, pa se za njih do danas ne zna ni kako su se desila, a kamo li ko je osumnjičen.

U ovakvim slučajevima uvijek treba poći od predmeta Dženan Memić. Bez pažljivog biranja riječi, slobodno možemo navesti da je potpuno nevjerovatno da se ni nakon devet godina ne može riješiti slučaj smrti momka od 21 godinu. Dženan Memić je preminuo u februaru 2016. godina, a od tada su tri suda donosila odluke o tome šta se i kako desilo, ali ni jedan nije presudio eventualnog ubicu. Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je bilo jedino koje je za sada pred sud dovelo osobe za koje su tvrdili da su ubice, ali Kantonalni sud je dva puta obarao njihove optužnice, baš kao i Vrhovni sud Federacije.

Sumnju da je Tužilaštvo KS od početka istragu i optužnicu namjerno odvelo u drugom smjeru od prvog dana imala je porodica Memić koja je još tada tvrdila da glavna kantonalna tužiteljica Dalida Burzić namjerno krije “prave” ubice i da Dženan nije stradao u saobraćajnoj nesreći kako je to pred sudom zastupao tužilac Sead Kreštalica. Na kraju je sud ustanovio da saobraćajne nesreće nije bilo. Cijeli proces protiv Ljube i Bekrije Seferovića je trajao čak do ljeta 2021. godine kada je konačno “pao” pred Vrhovnim sudom. Dakle, već tada je prošlo pet i pol godina od smrti mladića.

Od tada Tužilaštvo KS nije imalo veze sa slučajem Memić jer je istragu preuzelo Tužilaštvo BiH. Ono do danas nije podiglo optužnicu protiv bilo koga za ubistvo ovog mladića.

Još stariji slučaj od Memića je Adnan Salčin. On je ubijen u automobilu na kružnom toku u naselju Mojmilo još početkom 2015. godine. SIPA je nakon višegodišnje istrage 2018. dostavuila Tužilaštvu KS izvještaj u kojem se kaže da su za ubistvo krivi Aleksandar Živković i Safet Korić. Živković, koji je osumnjičen kao izvršilac ubistva, izručen je Bosni i Hercegovini iz Švedske 2022. godine. Od tada je posljednja informacija vezana za ovaj slučaj ta da je istraga u toku. Portal Klix.ba poslao je upit vezano za predmet i kad dobijemo odgovor objavit ćemo ga.

Još jedan slučaj ubistva koji je potresao glavni grad BiH desio se u ljeto 2020. godine kada je na Grbavici ubijen Nedžib Spahić Džiba

Osumnjičeni u predmetu je bio Saša Golub koji se nakon tri godine bjekstva predao. Njega je Kantonalni sud u Sarajevu oslobodio u martu ove godine za ubistvo Spahića.

Neriješena je do danas i smrt Have Dovadžije u naselju Nedžarići 1. aprila 2014. godine. Za njenu smrt je osumnjičen Semir Rastoder. Kantonalni sudu Sarajevu ga je osudio na 5,5 godina zatvora, ali 2019. godine je Vrhovni sud Federacije tu presudu poništio. Tada je Vrhovni sud Federacije preuzeo slučaj i još uvijek se čeka početak novog procesa u ovom predmetu. Advokat Rastodera Alen Nakić nam je kazao da očekuje poziv za početak procesa “kroz mjesec ili dva”.

Djevojčica Džena je u novembru 2021. godine operisana u privatnoj klinici “Bejtović” u Sarajevu. Tokom operacije došlo je do komplikacija i ona je 14. novembra 2021. godine preminula na KCUS-u.

U ovom predmetu optuženi su ljekari Suad Rožajac, Jasmina Halimić-Alajbegović i Nina Jovanović.

Benjamin Bejtović, vlasnik privatne klinike u kojoj je obavljena operacija, nije optužen.

Proces pred Kantonalnim sudom u Sarajevu vodi se od septembra 2023. godine. Od tada je desetine ročišta otkazano iz više razloga. Trenutno je u toku saslušanje svjedoka odbrane, ali veliko je pitanje kada će to biti završeno s obzirom da je nekoliko posljednjih ročišta također odgođeno.

Ovakvi i slični slučajevi kod građana izazivaju nepovjerenje u rad pravosudnih institucija, ne ulazeći u to ko je u lancu odgovornosti kriv jer godine prolaze, a porodice čekaju na pravdu. Iako smo se u ovom tekstu dotakli samo Kantona Sarajevo, puno bolja situacija nije ni u ostalim kantonima, ali ni na ostalim nivoima.

Dodaj Komentar

Kliknite ovdje da biste objavili komentar