Ismet Gavrankapetanović, direktor Opće bolnice “Prim.dr. Abdulah Nakaš”, bio je jedan od ljekara koji su kobnog 27. maja 1992. godine spašavali ranjenike, žrtve prvog u nizu strahovitih masovnih zločina počinjenih nad nedužnim građanima u opsjednutom Sarajevu tokom proteklog rata u Bosni i Hercegovini.
Govoreći za Agenciju Fena, Gavrankapetanović se prisjetio traumatičnih i nevjerovatnih slika koje će tog datuma ubrzo obići čitavu planetu, kad su ranjenici bili svuda po hodnicima Klinike za ortopediju i traumatologiju u Kliničkom centru.
“Bio je četvrtak, negdje iza deset sati, imali smo jutarnji sastanak kad je jedna od medicinskih sestara otvorila vrata i izbezumljeno progovorila: ‘Hitno!’. Zapamtio sam taj izraz lica za čitav život, tu izbezumljenost. Istrčali smo i prvi put sam vidio scenu od koje će zanijemiti cijeli svijet: na hodnicima Klinike – od amfiteatra prema centralnom hodniku, prostoru za terapiju, portirnici, kod prve, druge i treće ambulante, na sve strane su bili ranjeni ljudi i krv, čuli su se bolni krici, vapaji…”, sjeća se on.
Ljekari se tokom školovanja obučavaju za zbrinjavanje pacijenata prema hitnosti, oslobađaju disajne puteve, zaustavljaju krvarenja, imobiliziraju ekstremitete, pa je u tom momentu cijela dežurna ekipa, uz pomoć medicinskih sestara i tehničara uložila silne napore u prvom zbrinjavanju, a onda i operacijama. Na Kliniku je u tom trenutku bilo dopremljeno 79 ranjenih i 73 su srećom spašeni, šest nažalost nisu.
Bio je to prvi takav masakr u gradu, poslije će ovih situacija nažalost biti još, pamtimo i 5. februar 1994., 28. august 1995. Pripadao sam generaciji ljekara koji su ostali u opkoljenom Sarajevu te se sjećam i mojih učitelja od kojih najveći broj danas nisu živi, kolega koji su radili sa mnom, velikog broja njih koji nažalost nisu živi. Sjećajući se teških dana, s jedne strane osjećate ponos što ste ostali da pomognete gradu u kojem ste rođeni i školovali se, da pomognete njegovim stanovnicima kad je najteže, a s druge strane, osjećate tugu zbog izgubljenih života, zbog svih koji su bili ranjavani i trpjeli bolove, njihovih porodica..”, kaže Gavrankapetanović.
Ono što je otežavalo zbrinjavanje pacijenata bile su nestašice vode, struje i medicinskih materijala. Cisterne su bolnici dovlačile vodu.
“Stradanje stanovnika u četiri godine opkoljenog Sarajeva, a i ono što i sad gledamo u svijetu – to je poraz civilizacije. Masovna stradanja ljudi, patnje i tragedije su nešto što čovječanstvo nažalost gleda i dan-danas”, naglašava Gavrankapetanović.
Razaranja moraju prestati jer iza toga niko ne ostaje radostan, samo bol, tuga, unesrećeni ljudi, mržnja i podjele. Antiratni je krik govoriti o tragedijama koje su se već dogodile, uz poziv da budu zaustavljene i da ih više niko ne doživljava, rekao je ljekar koji je 27. maja 1992. spašavao žrtve masakra, ljude ranjene dok su čekali u redu za hljeb. Tada je u grupu bačena granata i od posljedica eksplozije smrtno je stradalo njih 26 dok je 163 teže ili lakše povrijeđeno.
U Ferhadiji je danas obilježena 33. godišnjica od ovog masakra.
Intonirana je himna Bosne i Hercegovine, a potom su brojne delegacije od državnog do općinskih nivoa vlasti, članovi porodica ubijenih, učenici osnovci i srednjoškolci, pripadnici Oružanih snaga BiH i udruženja žrtava, kao i drugi poštovaoci, položili cvijeće kod spomen-ploče na mjestu masakra i ukazali počast žrtvama.
Ferhadija u poslijeratnom Sarajevu je živa ulica kao i nekad, ali sjećanje na traumatično i prvo u nizu masovnih stradanja nedužnih stanovnika, preživjelima ne može izblijediti nikad.
Dodaj Komentar