Afganistan je najgore mjesto za žene na svijetu, a na drugom mjestu su Demokratska Republika Kongo i Pakistan, pokazala je najnovija studija Fondacije Thomson Reuters.
Visok nivo nasilja, loša zdravstvena zaštita i siromaštvo čine Afganistan najgorim i najopasnijim mjestom za život kada su žene u pitanju, navedeno je u studiji te fondacije koja okuplja eksperte za prava žena i jednakost spolova.
Demokratska Republika Kongo i Pakistan su na drugom i trećem mjestu a četvrta rangirana po nivou opasnosti je Indija zbog velikog broja nasilnih abortusa i seks-trafikinga.
Na petom mjestu je Somalija, objavila je Fondacija, prenosi BBC.
“Sukobi, zračni udari NATO-a i odnos prema ženama čine Afganistan jednim veoma opasnim mjestom“, izjavila je Antonela Notari, šefica organizacije “Women Change Makers”, koja podržava društveni angažman žena u svijetu.
“Žene koje pokušaju da se bore za sebe ili preuzmu javne funkcije koje su suprotne stereotipima o tome šta je prihvatljivo, kao naprimjer da budu policajci ili televizijski voditelji, često su izložene zastrašivanju ili ubijane“, dodala je ona.
U istraživanje je uključeno 213 eksperata s pet kontinentata od kojih je traženo da rangiraju zemlje po opasnosti, pristupu zdravstvenoj zaštiti, nasilju, kulturnoj diskriminaciji i tragovini ljudima.
– Istraživanje pokazuje da su “skrivene opasnosti” poput nedostatka obrazovanja ili nemogućnost da dobiju zdravstvenu zaštitu isto toliko smrtonosne kao i fizičke opasnosti poput silovanja ili ubistava koji dospjevaju u novinske naslove, izjavila je Monic Willa, izvršni direktorica Fondacije “Thomson Reuters”.
Pakistan je dospio na vrh liste zbog jedne od najviših stopa takozvanih ubistava i samoubistava “zbog miraza ili odbrane časti“, kao i preuranjenih brakova, navela je ona.
Indija je na četvrtom mjestu zbog abortusa, čedomorstva i trgovine ljudima, navedeno je u izvještaju.
Činjenica da je Indija uvrštena u prvih pet zemalja vjerovatno će izazvati iznenađenje u toj zemlji, navodi BBC, napominjući da je razlog za ovakvo visoko mjesto “najveće svjetske demokratije” na rang listi možda i to što su indijski sagovornici bili otvoreni u opisivanju problema s kojima se zemlja suočava zbog čega je ona prikazana u lošijem svjetlu nego što bi bio slučaj da su neke druge zemlje pokazale istu otvorenost u opisivanju, recimo trafikinga.
Fena/Informer.ba