Home » Belgija: Ponovo blokada u formiranju vlade
Svijet Vijesti

Belgija: Ponovo blokada u formiranju vlade

Neprekidna belgijska politička kriza ponovo se danas produbila zbog blokade u pregovorima o formiranju vlade i iznenadnog saopštenja sadašnjeg vršioca dužnosti premijera Iva Leterma da najkasnije do kraja godine napušta ovu dužnost i prelazi na mjesto pomoćnika generalnog sekretara OECD-a u Parizu.

Belgijski kralj Albert II  hitno se danas vraća u Belgiju sa juga Francuske zbog novog zaoštravanja političke krize u zemlji koju od izbora prošlog juna vodi tehnička vlada.

Kralj bi trebalo tokom dana da stigne u Brisel ubrzo pošto je mandatar Elio di Rubo u saopštenju naveo da su potpuno blokirani pregovori o formiranju vlade.

Vlada u Belgiji nije formirana ni 458 dana od izbora 13. juna 2010. godine.

Uprkos svim preduzetim naporima i primijetnom napredovanju, mandatar ima obavezu da konstatuje duboku blokadu pregovora. Stav nekih remeti ravnotežu neophodnu za postizanje sporazuma“, naveo je Di Rupo u saopštenju.

Di Rupo, šef frankofonih socijalista, saopštio je da će popodne okupiti predstavnike osam stranaka sa francuskog i flamanskog govornog područja koji od sredine avgusta pregovaraju, u posljednjem pokušaju da se dođe do sporazuma.

On je u saopštenju pozvao sve stranke za pregovaračkim stolom da pokažu poslednji znak odgovornosti jer se radi o budućnosti zemlje.

Belgijski kralj, koji je šef države, tradicionalno igra ulogu medijatora između političkih stranaka, posebno u periodima krize.

[crp]

On je 16. maja povjerio mandat za formiranje nove vlade Eliu Di Rupu, pa ukoliko se potvrdi da su pregovori propali, Di Rupo treba kralju da vrati povjereni mandat.

Saopštenje o blokadi pregovora stiglo je dan pošto je sadašnji vršilac dužnosti premijera Iv Leterm, čija vlada vodi tekuće poslove dok traju pregovori, objavio da najkasnije do kraja godine napušta svoju dužnost i prelazi na mjesto pomoćnika generalnog sekretara OECD-a /Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj/ u Parizu.

Letermov kabinet vodi zemlju u tehničkom svojstvu od aprila 2010. kada je on podnio ostavku.

Od tog datuma dvije velike zajednice Flamanci i frankofoni ne mogu da se dogovore o reformi države i formiranju nove vlade.

Prevremeni izbori, održani 13. juna 2010. samo su dodatno zakomplikovali ioako složene odnose u zemlji.

Među Flamancima je pobedila Nova flamanska alijansa (N-VA) koja se zalaže za nezavisnost Flandrije i ne odstupa od svojih zahtjva u pogledu reforme zemlje.

Srna/Informer.ba