U organizaciji Teološkog fakulteta Univerziteta u Oslu, Islamskog savjeta Norveške i Norveške crkve, u auli Teološkog fakulteta u Oslu održan je seminar o temi “Suočavanje sa religijskim ekstremizmom u Evropi nakon 22. jula”, što je bila jedna vrsta otvorenog simpozijuma vjerskih lidera, intelektualaca i teologa Norveške, a na kojem je učestvovao i reisu-l-ulema Islamske zajednice (IZ) u BiH Mustafa Cerić.
Simpozijum se dotekao desničarskog agresivnog nasilja koje se često pojavljuje uobličeno i obojeno religijskim simbolima, saopćila je MINA.
Razgovarano je i o nekim od pitanja koja su aktuelizirana nakon terorističkih napada u Oslu i na ostrvu Utoya 22. jula, 2011. godine, gdje je norveški terorista Breivik ubio 77 osoba.
Budući da je nakon 11. septembra 2001. godine fokus globalne pažnje u ovom domenu uglavnom bio na ekstremističkom nasilju koje se vezalo za islam i muslimane, sada, gotovo deset godina nakon ’11. septembra’, terorizam i masakr počinjeni 22. jula, urgentno pozivaju da se odgovori na ekstremističko nasilje koje se poziva na kršćanske motive, dodaje se u saopćenju.
Prvo uvodno obraćanje na simpoziju održao je reisu-l-ulema Cerić koji je kazao da problem terorista nije samo u činu njihovog zločina, već je mnogo veći problem u njihovom uvjerenju da to što su uradili nije grijeh, već plemenit čin.
“Zato je danas žrtvama genocida u mojoj zemlji preteško slušati javno i bestidno negiranje genocida od nekih političara. Kao ljudi mi ponekad možemo prihvatiti izvjesnu dozu nepravde, ali nikad ne možemo prihvatiti neistinu, jer kao što neistina na individualnom planu uzrokuje mentalnu bolest, tako isto nepravda na društvenom planu uzrokuje uslove za mentalne bolesti društva i kobne posljedice”, upozorio je reisu-l-ulema Cerić, navodeći kao evidentan primjer negiranja genocida u BiH, koje neki danas sistematski čine i promovišu.
“Mi u Bosni smo zabrinuti što su osumnjičeni i osuđeni za ratni zločin nad mojim narodom bili inspiracija za terorizam u Norveškoj. Mi smo šokirani spoznajom da je terorista Breivik za svoj ‘Manifesto’ imao inspiraciju u srpskim zločinima nad muslimanima u BiH. To je strašno i pomisliti, a kamoli čitati i znati da se takvo zlo širi Evropom. Zato je važno da se protiv tog zla zajedno borimo, jer ste i vi u Norveškoj shvatili, kao i mi u Bosni, da se to može i nama dogoditi nakon što smo živjeli u uvjerenju da se zločini događaju tamo nekome daleko od nas”, dodao je Cerić.
On je istaknuo da su potrebni znanje i vještina kako bi se svi zajedno borili protiv zločina, te dodao da dijeli bol sa Norveškom.
“Ovdje sam da vam kažem da niste sami. Ovdje smo s vama, došli smo da vam pomognemo da liječite svoje rane”, kazao je, između ostalog, Cerić.
Nakon obraćanja, reisu-l-ulema je iskoristio priliku i Helgi H. Byfuglien, drugoj uvodničarki, predsjedavajućem biskupu Norveške crkve, uručio bijeli cvjetić koji se nosi kao simbol genocida u BiH.
Izlaganja o temi religijskog ekstremizma podnijeli su i profesor političkih nauka sa Univerziteta u Trondheimu Torbjorn Knutsen, prof. Oddbjorn Leirvik sa Teološkog fakulteta Univerziteta u Oslu, te Yasisir Iftikhar, stručnjak za međunarodne odnose.
Na kraju simpozija učesnici su se složili kako su posljednji teroristički napadi u Norveškoj izazov ne samo vjerskim liderima, već i široj društvenoj zajednici od intelektualaca, umjetnika, ekonomista, političara i drugih kreatora društvene scene.
Onasa/Informer.ba