Palestinski parlament je drugi nosilac ovog novog statusa, nastalog 2009. godine a dodijeljenog po prvi put Maroku u junu.
” Ovo je historijski događaj za nas sa svim njegovim konotacijama“, ocijenio je nakon glasanja Skupštine predsjednik Palestinskog nacionalnog vijeća Salim Zaanoon.
“ Ova odluka će stvoriti osnovu za stvaranje mira u našem regionu“, dodao je on na arapskom jeziku pred skupom, prema zvaničnom prijevodu.
Palestinsko nacionalno vijeće je generalna skupština Palestinskog oslobodilačkog pokreta. Prije stvaranja Palestinske samouprave, nakon mirovnog sporazuma u Oslu 1993. godine, ono predstavlja parlamentarni ured u egzilu.
” Možemo reći da se radi o historijskom događaju, jer s arapskim proljećem, vidjeli smo nastanak nove demokratije,” ustvrdio je izvjestitelj usvojene rezolucije Nizozemac Tiny Kox.
” Pokreće se novo partnerstvo s njima,” dodao je on.
Dok su neki članovi skupštine izrazili podršku zahtjevu Palestinaca da kao država uđu u Ujedinjene nacije, drugi su naglasili da ovaj novi status u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope ni u kom slučaju ne znači priznavanje palestinske države.
Status “partnera” ima za cilj jačanje veza s parlamentima susjednih zemalja Evrope.
Ovaj status je prvi put u junu marokanskom parlamentu dodijelila Parlamentarna skupština Vijeća Evrope, koja je sastavljena od parlamentaraca 47 država članica Vijeća Evrope.
Fena/Informer.ba
OD SRCA CESTITAM PALESTINSKOM NARODU !!!!!