Rad istraživača, koji su izdvojili i očistili DNK iz posmrtnih ostataka žrtava “crne smrti“, pokopanih u Londonu u zajedničkim jamama, predstavlja prvi uspješni pokušaj dešifrovanja rekonstruisanog genoma jednog davnašnjeg patogena.
Njihov rezultat – puni nacrt genoma “crne smrti” – trebalo bi da naučnicima omogući da otkriju promjene u evoluciji i virulentnosti bolesti, kao i da bolje shvate postojeće zarazne bolesti.
Polazeći od prethodnih istraživanja koja su pokazala da je specifična varijanta bakterije “yersinia pestis” izazvala epidemiju kuge od koje je stradala trećina evropskog stanovništva između 1347. i 1351, tim njemačkih, kanadskih i američkih naučnika uspio je da sekvensira ceo genom bolesti.
“Podaci iz genoma pokazuju da ovaj bakterijski soj stoji iza svih modernih oblika kuge koji danas postoje u svijetu“, kazao je za Reuters Hendric Poinar sa kanadskog McMaster univerziteta.
“Zahvaljujući boljem razumevanju evolucije ovog smrtonosnog patogena, ulazimo u novu eru istraživanja infektivnih bolesti”, objasnio je on.
Značajan razvoj tehnike izdvajanja i sekvensiranja DNK dramatično su unaprijedili genetsku analizu starih sojeva i samim tim omogućili bolje razumjevanje novih infekcija, kao i starih infekcija koje se ponovo javljaju. Stručnjaci navode da “potomci” bacila srednjovekovne bubonske kuge još uvek postoje i da od njih svake godine umre oko 2.000 ljudi.
Poinar, čija je studija objavljena u časopisu “Neicher”, kazao je da je za 660 godina evolucije genetska mapa drevnog organizma doživjela samo neznatne promjene.
Blic/Informer.ba