Tri mjeseca nakon posljednjeg konsultativnog sastanka u Parlamentu BiH o formiranju kolegija Zastupničkog doma, za petak je zakazan novi.
Kako nema izvjesne parlamentarne većine koja će formirati vlast, sve je prepušteno kalkulacijama, a ponekad i uslovljavanjima – ko će s kim, odnosno protiv koga. Hoće li ovim tempom BiH dočekati i godišnjicu od održavanja izbora bez državne vlasti?
Više od sedam mjeseci nakon izbora, BiH nema vlast na državnom nivou.
Razlog je nepostojanje parlamentarne većine koja bi izabrala rukovodstvo Zastupničkog doma državnog parlamenta.
Kako bi se prekinula blokada u radu, na inicijativu SDS-a za petak je sazvan sastanak lidera parlamentarnih stranaka koji bi trebali da se dogovore o nastavku rada.
„Proteklih mjeseci je nedostajalo političke volje da se formira vlast i evo sad smo u poziciji da u petak vidimo ko želi da BiH ima institucije, da građani BiH više ne ispaštaju. Sramota je da mi već pet mjeseci nemamo budžet“, poručuje zastupnica SDS-a u državnom parlamentu Aleksandra Pandurević.
Šanse za dogovor su male, potvrdio je to i privremeni predsjedavajući Adnan Bašić.
Najaktuelnije pitanje u BiH trenutno je ko bi mogao činiti većinu u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine. Za sada je jasno da je kombinacije onoliko koliko ima i stranaka na vlasti.
Najprije se kalkulisalo o mogućnostima da SDP BiH, kao vladajuća partija u FBiH, zajedno sa SNSD-om, koji ima istu poziciju u RS, napravi vlast, što je za mnoge i logično. Potom je slijedila kombinacija u kojoj bi SDP bio sa svima osim sa SNSD-om, podrazumijevajući formiranje većine sa SDS-om i ostalim strankama iz RS koje imaju zastupnike u državnom parlamentu.
Predsjednik RS Milorad Dodik ne prihvata kombinacije SDP-a BiH, pa čak ni u varijanti u kojoj zajednički dijele vlast.
„Posljednja ponuda za formiranje vlasti je upravo bila ta da se vlast iz RS i Federacije nađu i formiraju zajedničku vlast. Postavlja se pitanje kako mi koji smo potpuno legitimni i legalni možemo da pravimo neku vlast sa nelegalnom strukturom – i šta dobijemo gore, da li je to legalno ili nije legalno?“ rekao je Dodik.
Dijagnoza: Cirkus
Pitanje legitimnosti svodi se na odgovor o programskim načelima i funkcionisanju vlasti po principu njene efikasnosti, a ne podjele fotelja. SDP je spreman na dogovor, kaže Mirza Kušljugić, zastupnik ove stranke u državnom parlamentu.
„Signali koji stižu iz RS su da se u Federaciji ne može dogovoriti većina koju oni priželjkuju, odnosno uslovljavaju, da budemo otvoreni. Razgovore treba početi voditi na nivou programa i na nivou formiranja koalicija koje će biti funkcionalne. Što se tiče SDP-a, mi smo pokazali u pregovorima za Federaciju da smo spremni za kompromise. Jedini uslov koji mi uvijek ponavljamo je da u raspodjeli ministara u Vijeću ministara SDP mora da dobije predstavnike iz svih naroda“, ističe Kušljugić.
Dogovora političkih stranaka neće biti prije jeseni, kaže predsjednik PDP-a Mladen Ivanić. Tako će BiH obezglavljene državne vlasti dočekati i godišnjicu oktobarskih izbora.
„Ne očekujem ozbiljnije razgovore prije septembra zato što mislim da će ove druge političke teme dominirati, da će one opterećivati razgovore. I ne očekujem formiranje vlasti sigurno prije oktobra, novembra najranije ove godine“, procjenjuje Ivanić.
Da od dogovora nema ništa, jasno je rečeno iz SDA. Zamjenik predsjednika stranke Asim Sarajlić.
„Nerealno je, bar mi u SDA nemamo nikakve informacije. Kolege iz SDS-a pitamo imate li vi nešto što mi možda ne znamo, neki novi dogovor. Nisam optimista da do petka imamo nešto dogovoreno. Ni odluka o referendumu nije još poništena, imamo samo obećanje da će to biti poništeno“, kaže Sarajlić.
Formiranje vlasti u BiH je tek formalnog karaktera, jer već 15 godine od Dejtona naovamo stranke su u tehničkom mandatu pošto ne rade ništa za dobrobit građana, vjeruje analitičar Miodrag Živanović. Kalkulacije će se nastaviti u nedogled.
„Tražiće se varijante da se zadrži status kvo. I, recimo, kalkulacije o tome da li će se ta vlast formirati bez SNSD-a i bez dva HDZ-a ili neće, jednostavno će samo voditi ka iscrpljivanju lokalnih struktura, ali i ka iscrpljivanju međunarodne zajednice. Da li će se dogoditi neka druga varijanta, da se možda vlast formira bez SDP-a BiH, i to je moguća varijanta jer je u kalkulacijama sve moguće. I onda obični ljudi mogu dati dijagnozu da je riječ o jednom velikom cirkusu koje neće riješiti niti jedno pitanje našeg života“, smatra Živanović.
Kako u Ustavu BiH nema odrednice za raspisivanje ponovnih izbora na državnom nivou, na formiranje vlasti će se čekati koliko god bude trajalo. Do petka ili iza petka.
RSE/Informer.ba