Ako ste jedna od nekoliko miliona žena koje nose štikle svakodnevno, trbalo bi da znate da one mogu biti uzrok trajnog oštećenja vaših nogu i stopala.
Nije tajna da je šetnja u štiklama često bolna, a australijski istraživači su željeli da pokažu da može izazvati i trajne probleme u hodanju.
Za potrebe studije na testiranju je bilo 9 žena koje često nose visoke potpetice, odnosno štikle od 5 cm najmanje 40 sati nedjeljno u prethodne 2 godine. One su poređene sa 10 mladih žena koje su nosile štilke manje od 10 sati nedjeljno. Sve su imale od 18 do 30 godina, a elektrodama i senzorima su im praćeni mišići nogu.
Žene iz prve grupe hodale su kraćim i jačim koracima, dok su im stopala savijena zbog nagiba. Naučnici tvrde da one čak i kada obuku udobniju i ravnu obuću mogu da se suoče sa rizikom od povreda jer svoje trajno oštećeno stopalo stavljaju u potpuno drugačiji kalup.
Kako su žene u studiji mlade (25 godina u prosjeku), naučnici napominju da je efekat još gori kod starijih dama.
Dr Orli Avicur tvrdi da visoke štikle mogu dovesti do krivljenja prstiju, dislociranja zglobova, fraktura i kidanja ligamenata, zbog čega su u nekim težim slučajevima neophodne operacije.
Što su štikle više i rizik je veći, naročito kod djevojaka koje izrazito visoke potpetice oblače za izlazak, pa rizikiju da pod dejstvom alkohola izgube ravnotežu i dobiju ozbiljne povrede.
“Moram da se složim da ženska noga izleda mnogo bolje na potpeticama nego u ravnom, zato većina žena i žrtvuje zdravlje zbog mode. Ipak, treba razmisliti da li je ljepota vredna tolikog rizika”, rekla je dr Avicur, piše B92.
Informer.ba