Home » Zdravstvena kriza u Hrvatskoj: 200.000 građana bez osiguranja, Ustavni sud nijem
Informer

Zdravstvena kriza u Hrvatskoj: 200.000 građana bez osiguranja, Ustavni sud nijem

VIŠE od 190.000 građana ostalo je u zadnje dvije godine bez zdravstvenog osiguranja zbog zakona koji ih prisiljava da svaka tri mjeseca osobno idu na šalter. Ustavni sud još nije odlučio je li to ustavno ili nije.

Naime, sud još uvijek nije donio odluku o prijedlogu za ocjenu ustavnosti odredbi Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju zbog kojeg je veliki broj građana ostao bez osiguranja. Prema zakonu se očekuje da odluka bude donesena u roku od dvije godine. Na to će očito još pričekati, a u međuvremenu stupit će na snagu i izmjene zakona, koje problem neće riješiti do kraja.

Zakon je gurao Beroš, koji je u međuvremenu uhićen u golemoj aferi

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter službeno je podnijela zahtjev za ocjenu ustavnosti 29. lipnja 2023. godine. Zahtjev je podnio i Lucijan Carić, informatički stručnjak.

[crp]

Radi se o odredbi Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, koji je predložio ministar zdravstva Vili Beroš u sklopu paketa zakona koji je nazvao reformom zdravstva. Izmjene zakona stupile su na snagu 1. travnja 2023. godine, a Beroš je u međuvremenu uhićen u sklopu jedne od najvećih korupcijskih afera u zdravstvu, koja uključuje optužbe za pogodovanje u javnim nabavama u zamjenu za mito.

Tim zakonom propisano je da se nezaposlene osobe koje se ne vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje jednom u tri mjeseca moraju javiti u HZZO kako ne bi izgubile osiguranje.

Dodaj Komentar

Kliknite ovdje da biste objavili komentar