Ako dobro komunicirate sa drugim ljudima i razumijete njihova ojsećanja, imaćete bolji seksualni život, otkrilo je novo istraživanje.
Važnu ulogu u uživanju u seksu, pored empatije, imaju samopoštovanje i nezavisnost, ukazuju rezultati ovog istraživanja.
“Seksualno zdravlje podrazumjeva seksualne benefite, a uživanje u seksu je važan dio toga”, rekla je voditeljica ovog istraživanja Adena Galinski iz Škole javnog zdravlja Džon Hopkins Blumberg.
“Sposobnost čovjeka da ulazi u odnose s drugima, da sluša i vidi stvari iz tuđe perspektive zaista utiče na njegov seks.”
U istraživanju na kojem se bazira ova studija analizirani su testovi 3.200 studenata u dobu od 18 do 26 godina.
Učesnicima su predstavljeni upitnici u kojima je trebalo da ocjene svoju nezavisnost, samopoštovanje i empatiju, ali i svoje seksualno zdravlje i zadovoljstvo. Nezavisnost je definisana kao snaga da se slijede svoja uverenja čak i kada se protive konvencionalnom, a pokazalo se da ona raste sa sazrevanjem, objasnila je Galinski.
Samopoštovanje je vjerovanje u sopstvene vrijednosti koje takođe raste s godinama. Empatija je sposobnost da se stvari sagledavaju iz perspektive drugih osoba i da se shvate njihova osjećanja.
Ovo istraživanje je pokazalo da muškarci znatno češće doživljavaju orgazam za vrijeme seksa – 87 posto muškaraca i 47 posto žena potvrdilo je da redovno postižu orgazam. Muškarci takođe više uživaju u oralnom seksu od svojih partnerki.
“Većina mladih muškaraca stvarno voli aktivnosti kojima je cilj da zadovolje partnera”, kaže Galinski.
” I u tome postoji velika razlika između mladih muškaraca i žena”.
Pri ispitivanju veza između osobina ličnosti i ukupnog seksualnog zadovoljstva, istraživači su otkrili da su za uživanje žena najvažniji samopoštovanje, nezavisnost i empatija, a za muškarce empatija.
Za muškarace nezavisnost je pozitivno djelovala na učestalost orgazma, a samopoštovanje na uživanje u oralnom seksu.
“Pretpostavljamo da empatične osobe bolje reaguju na potrebe svojih partnera i zato ove osobine bi mogle da budu važnije za seksualno zadovoljstvo mladih žena jer im pomažu da uklone prepreke u spoljnoj komunikaciji“, kaže Galinski dodavši da je opšte poznato da su žene inhibiranije u krevetu od muškaraca.
Ovo istraživanje je predstavljeno u novom broju žurnala “Zdravlje adolescenata”.
Jedno drugo istraživanje, koje je nedavno predstavljeno na godišnjoj konferenciji američkih psihologa, pokazalo je da su današnje generacije mladih znatno manje empatične od generacija od prije nekih 20 ili 30 godina.
Eksperti smatraju da bi to moglo da utiče i na njihovo seksualno zadovoljstvo. Empatija je inače jača strana žena, dok su muškarci imaju izraženije samopoštovanje.
S media/Informer.ba