Ostali sportovi Sport

LEN odabrao najbolje sportiste u vodi za 2012. godinu

Evropski plivački savez (Len) u Luksemburgu je izabrao je najbolje evropske sportiste u vodi za 2012. godinu.

Plivači godine postali su Holanđanka Ranomi Kromowidjojo i Francuz Yannick Agnel, dok su najbolji vaterpolisti Španjolka Anni Espar i Hrvat Miho Bošković.

Agnel, aktualni olimpijski prvak na 200 metara slobodnim stilom i štafeti 4 x 100 metara, osvojio je prvo mjesto s 48,5 posto glasova ispred Mađara Daniela Gyurta (42,4) i Francuza Florenta Manaudouja (4,5), prenose mediji.

Kromowidjojo, dobitnica zlatne olimpijske medalje na 50 i 100 metara slobodnim stilom te štafeti 4 x 100 metara, osvojila je 60,6 posto glasova, drugoplasirana Francuskinja Camille Muffat dobila je 15,2, a Litvanka Ruta Meilutyte 13,6.

U kategoriji plivačkog maratona pobijedili su Nijemac Thomas Lurz i Mađarka Eva Risztov, u skokovima u vodu Italijanka Tania Cagnotto i Rus Ilja Zaharov, dok je u sinhronizovanom plivanju naslov osvojila Natalija Iščenko.