Ministar bezbjednosti BiH Sadik Ahmetović potvrdio je da je jučerašnji napad na Ambasadu SAD u Sarajevu teroristički čin i da vlasti BiH u koordiniranoj akciji sa Srbijom istražuju ovaj događaj.
“Želim da vas uvjerim da Ministarstvo bezbjednosti, zajedno sa drugim agencijama za provođenje zakona, čini sve da izvršioci i eventualni pomagači ovog gnusnog čina budu privedeni i procesuirani”, rekao je Ahmetović na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu, organizovanoj povodom oružanog napada koji je na Ambasadu SAD izveo Mevlid Jašarević iz Novog Pazara.
On je rekao da u istrazi ovog događaja koordinirano učestvuju nadležne institucije i agencije BiH i Srbije, te dodao da se u Srbiji i BiH pretresaju sve lokacije koje imaju veze sa napadom na američku Ambasadu.
Ukazavši na potrebu jačanja saradnje sa Srbijom i ostalim zemljama regiona u razotkrivanju i sprečavanju terorističkih aktivnosti, Ahmetović je naglasio da napad u Sarajevu govori i o potrebi daljeg jačanja institucionalnih kapaciteta BiH i zakonodavnog okvira za njihovo djelovanje.
Komentarišući činjenicu da je Jašarević bio u Gornjoj Maoči, poznatom okupljalištu pripadnika vehabijskog pokreta u BiH, Ahmetović je rekao da to samo govori u prilog akciji koju su bezbjednosne i policijske agencije BiH u februaru prošle godine provele na tom lokalitetu.
On je pohvalio reakciju policijskih agencija, posebno Specijalne jedinice Agencije za istrage i zaštitu /SIPA/ prilikom napada na Ambasadu SAD i poželio brz oporavak pripadniku Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, kojeg je Jašarević ranio. “Ovaj napad nanio je ogromnu štetu BiH i svim njenim građanima“, zaključio je Ahmetović.
Dubravko Čampara, tužilac Tužilaštva BiH koji vodi istragu o napadu na Ambasadu SAD, nije mogao saopštiti detalje istrage, ali je najavio mogućnost da napadač Jašarević, koji je lišen slobode nakon što je zadobio lakšu prostrelnu ranu i koji se nalazi u sarajevskoj bolnici Koševo, danas ili sutra bude otpušten iz bolnice i predat istražnim organima.
Navodeći da se provode istražne radnje i da su u toku saslušanja, Čampara je rekao da se istraga sinhronizovano radi sa Srbijom i Ambasadom SAD u BiH, te dodao da je Udarna grupa za borbu protiv terorizma imala informaciju da je ranije Jašarević naoružan nožem dočekao u Novom Pazaru američku ambasadorku, te da je bio u bazi podataka.
Zamjenik direktora Granične policije BiH Enes Gačanin saopštio je da je nakon detaljne provjere u saradnji sa Srbijom utvrđeno da je Jašarević u BiH legalno ušao u avgustu.
“Ne mogu isključiti opciju da je on juče ilegalno ušao u BiH“, rekao je Gačanin, komentarišući izjavu direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ BiH Almira Džuva da je Jašarević juče u prijepodnevnim časovima ilegalno ušao u BiH.
Novinarima se obratio i američki ambasador Patrik Mun, koji je na iskazanoj reakciji izrazio duboku zahvalnost Ministarstvu bezbjednosti i policijskim agencijama, koje su usko sarađivale sa Ambasadom SAD, ali i građanima i predstavnicima BiH na izraženoj solidarnost sa SAD.
“Vjerujem da će policijske agencije i pravusudne institucije BiH nastaviti snažno da rade na ovom slučaju“, rekao je Mun i obećao punu podršku vlade SAD u istrazi, kao i svim reformama koje su neophodne da zemlja ide naprijed.
Američki ambasador je najavio da će istražni tim američkog FBI-a doći u Sarajevo kako bi ispitao štetu nastalu u jučerašnjem napadu na objektu Ambasade u Sarajevu.
Ambasador Velike Britanije u BiH Najdžel Kejsi rekao je da je bilo informacija da će i britanska ambasada biti meta napada, ali da za sada nema dokaza za to, te izrazio spremnost da njegova zemlja pruži pomoć u istrazi jučerašnjeg slučaja u Sarajevu.
Srna/Informer.ba