Svijet Udarno Vijesti

Britanski premijer: Policiji odobrena upotreba vodenih topova

Britanski premijer David Cameron poručio je danas da Velika Britanija neće dozvoliti da strah vlada ulicama njenih gradova i da je policiji odobreno da, u slučaju potrebe, protiv izgrednika koristi i vodene topove.

“Mada za sada za tim nema potrebe, usvojili smo planove za slučaj nužde, kojima će vodeni topovi biti na raspolaganju 24 sata”, rekao je Cameron poslije sastanka vladinog kriznog odbora KOBRA zbog nereda i nasilja, koji su se iz Londona proširili i na druge britanske gradove.

Vodeni topovi nisu nikada do sada korišteni na otoku, podsjećaju agencije.

Premijer Cameron je upozorio da će biti poduzete sve mjere kako bi se ponovo zaveo red na ulicama i da nove mjere “ništa ne isključuju”.

Britanskoj policiji je dozvoljena i upotreba gumenih metaka, rekao je Cameron.

“Jasno je da imamo veliki problem s bandama u našoj zemlji. Suviše dugo nije se niko pozabavio ovim grupama batinaša i njihovim potpunim odsustvom poštovanja”, rekao je Cameron.

Cameron je istakao da te bande ni na koji način nisu predstavnici velike većine mladih ljudi u Velikoj Britaniji, koji također s prezirom gledaju na njih kao i svi ostali. Britanski premijer je rekao da jedan dio “našeg društva nije samo slomljen, već je bolestan”.

“Kada vidimo djecu od 12 i 13 godina da pljačkaju i smiju se, kada vidimo užasan prizor ranjenog mladića okruženog ljudima koji se pretvaraju da mu pomažu dok ga pljačkaju, jasno je da ima stvari u našem društvu koje su veoma pogrešne”, naglasio je Cameron.

Radi se o potpunom odsustvu odgovornosti u dijelovima našeg društva, smatra Cameron, koji je ukazao da ljudi dopuštaju sebi da osjećaju da su njihova prava iznad njihove odgovornosti i da njihove akcije ostaju bez posljedica.

“E pa već imaju posljedice”,
rekao je Cameron.

“Vraćanje snažnijeg osjećaja odgovornosti širom našeg društva, u svakom gradu, u svakoj ulici, u svakoj zajednici, nešto je što sam odlučio da uradim”, poručio je Cameron, prenijele su agencije.

 

Fena/Informer.ba