Evropska unija (EU) se suočava s “teškom krizom” pa treba učiniti sve da bi što prije bio identificiran uzrok epidemije smrtonosnih dijareja u Njemačkoj, izjavio je u srijedu evropski povjerenik za zdravlje John Dalli obraćajući se novinarima u Bruxellesu.
Dalli je precizirao da ta identifikacija neće biti lagana nakon što su krastavci uzgojeni u Španiji eliminirani kao uzrok, javio je AFP.
”Treba pitati ljude šta su jeli”, kazao je on.
Inkubacija traje desetak dana prije nego što se bolest pojavi, precizirali su stručnjaci Evropske komisije (EK).
Američke vlasti su se suočile sa sličnom epidemijom i trebalo im je nekoliko mjeseci da utvrde izvor zaraze, a to su bile paprike, naglasio je jedan od stručnjaka.
”Žarište epidemije je ograničeno na zonu oko Hamburga’‘, izjavio je povjerenik.
”Bakterija E.coli 0104, uzročnik bolesti, izazvala je smrt devet osoba u Njemačkoj i jedne osobe u Švedskoj’‘, kazao je on pozivajući se na izvještaj koji je Komisija objavila u utorak na temelju podataka dobijenih od država članica.
Njemačke vlasti su saopćile da je u epidemiji umrlo 15 osoba.
”Oboljeli u drugim njemačkim regijama i u državama članicama “putovali su u Hamburg ili su dolazili iz hamburške zone’‘, istakao je povjerenik.
Dalli je ipak uputio poziv svima da budu mirni. “Ne bi bilo pametno reći ljudima da ne odlaze u Hamburg”, ocijenio je on.
”Dovoljno je svakodnevno primjenjivati higijenske propise’‘, kazao je povjerenik.
U Njemačkoj drastično raste broj inficiranih smrtonosnom EHEC crevnom bakterijom (enterohemoragijske esherihije coli) i samo u posljednja 24 sata je u dvije pokrajine, Hamburgu i Donjoj Saksoniji, registrovano najmanje 200 novih slučajeva, dok se ukupan broj žrtava popeo na 16, javljaju u srijedu njemački mediji. Stigli su i prvi apeli političara i eksperta, koji pozivaju na dobrovoljno davanje krvi.
”Imamo dobro organizovano snabdijevanje konzervama krvi, ali ne bi smjeli da zaboravimo da je sezona godišnjih odmora pred nama, u kojoj, iskustvo govori, zbog povećanog broja nesreća, treba i više krvi”, rekao je portparol jednog zdravstvenog osiguranja iz pokrajine Meklenburg Prednje Pomeranije.
Ukoliko EHEC kod pacijenata krene ”kako ne valja”, onda je potrebna nova krv, tako da su u srijedu mnogi apelovali na dobrovoljno davanje krvi.
Eksperti grozničavo tragaju za uzrokom zaraze, koja se sa sjevera Njemačke proširila na cijelu zemlju.
Potraga za izvorom infekcije bakterijom EHEC mora da počne od nule, pošto su dodatna laboratorijska saznanja pokazala da španski krastavci nisu izvor, ističu analitičari.
Sve dok se ne utvrdi izvor zaraze, dotle će se ”tapkati u mraku” i dotle treba da bude na snazi upozorenje Instituta Robert Koh o higijenskim standardima i izbjegavanju krastavaca, paradajza i zelene salate, prenose nemački mediji, koji, ukazujući na ovu opasnu crevnu infekciju, praćenu teškim prolivima i otkazivanjem bubrega, što dovodi do smrti, navode statističke podatke da se mora računati sa oko pet posto žrtava, od ukupnog broja oboljelih.
Fena/Informer.ba