Predstavnici RS-a napustili su sastanak o pravosuđu između EU-a i BiH koji se održavao u Banjoj Luci tokom govora predsjednika Federacije BiH Živka Budimira. Predsjednik RS-a Milorad Dodik sastanak je napustio čim su počeli govori čelnika iz Federacije, dok su ostali predstavnici iz manjeg bh. entiteta prostoriju napustili tokom Budimirovog govora, piše “Dnevni list”.
Naime, Budimir je prilikom govora prisutne upozorio na činjenicu da geografska karta ovog entiteta koja se nalazi u prostoriji obuhvaća i Distrikt Brčko, a da bi stvar bila još zanimljivija, Federacije uopće niti nema.
“Ako političku korektnost lokalnih lidera promatramo kroz organizaciju ovog dijaloga, onda je najbolja usporedba zemljovid RS-a koji se nalazi u ovoj prostoriji, a na kojem je Distrikt Brčko sastavni dio Republike Srpske, dok FBiH niti nema“, upozorio je Budimir, nakon čega je stranačko izaslanstvo SNSD-a napustilo dvoranu za sastanke, ali su, doznaje “Dnevni list”, isto morali učiniti i prisutni novinari iz ovog entiteta.
Ipak, nije sve započelo sa geografskom kartom, jer je, objasnio je Budimir, predsjednik RS-a Milorad Dodik napustio prostoriju i ranije i to u vrijeme kada je govorio ministar sigurnosti Sadik Ahmetović. Međutim, ovi događaji su tek kulminacija višednevne kampanje, a Budimir pritom izražava uvjerenje da je cilj bio isključiti vlasti iz Federacije iz strukturalnog dijaloga, odnosno, u najmanju ruku pokušalo se Federaciju svesti na poziciju pukog promatrača događaja. Budimir je ove navode objasnio i u govoru pred predstavnicima vlasti u BiH, ali i izaslanicima EU-a na čelu s Štefanom Fuleom, povjerenikom EU-a za proširenje.
“Prije nego li u svom obraćanju iznesem načela za koja smatram da trebaju biti prihvaćena kao polazišta za dijalog i razradu, a koja će zastupati predstavnici FBiH, obvezan sam iznijeti svoj stav o organizaciji ovog dijaloga, kojom se pokušalo izbjeći predstavnike Federacije, čime bi ne samo Federacija bila dovedena u poziciju pasivnog promatrača u ovom procesu, već bi i sam dijalog bio derogiran, a cjelokupni proces pokrenut na način da se njegova realizacija uspori, oteža ili u konačnici dovede u pitanje“, istaknuo je Budimir, istaknuvši kako ne želi vjerovati kako je to učinjeno svjesno i uz očekivanje da se isto neće ponoviti.
Tokom svog govora potvrdio je opredijeljenost vlasti u FBiH za provođenje reforme pravosuđa, ali i cijelog sektora pravosuđa u sklopu državne strategije za reformu ovog sektora. S tim u vezi bitno je, naveo je Budimir, kako polazne osnove za reformu moraju predstavljati zajedničke stavove svih institucija u BiH, odnosno oba entiteta, a nipošto samo jednog od njih.
“Podržavamo početak strukturiranog dijaloga o pravosuđu i predlažemo da se sljedeći dijalog održi u Sarajevu, zatim u Mostaru, a potom po dogovoru. Inzisti-ramo da konačna rješenja za pravosuđe u BiH budu ona koja će biti općeprihvaćena i do kojih će se doći kroz dijalog svih institucija u BiH“, istaknuo je Budimir, koji je tom prilikom dao i nekoliko konkretnih primjena na kojima bi se trebalo raditi, navodi “Dnevni list”.
Informer.ba