U Grčkoj se produbljuje ekonomsko- politička kriza zbog novog programa štednje koji je izazvao oštre proteste radnika i službenika, kao i kritike pojedinih opozicionih partija. Premijer Jorgos Papndreu je nagovjestio mogućnost da se- i pored različitih stavova u kabinetu i svojoj partiji PASOK-u, o mjerama štednje održi referndum kako bi se postigao nacionalni konsensus.
“Ja sam spreman za svaku opciju koja vodi rješenju“, istakao je on i dodao da je štednja jedni put za izlazak iz krize. Parlament će, ukoliko se ne raspiše plebiscit, o novim mjerama štednje glasati do kraja mjeseca.
U vladi su, kako prenosi agencija ANA, isključili mogućnost da se izalaz iz sadašnje krize traži u raspisivanju vanrednih izbora o čemu lokalna štampa špekuliše već danima.
MMF i evropske finansijske institucije traže od Grčke dalje mjere štednje kako bi dobila nove rate iz ranije odobrenog kredita od 110 milijardi eura. Vlada je predložila sada smanjenje plata, povećanje poreza i privatizaciju vodećih javnih firmi. Prema okvirnim računicama ove godine tako bi se uštedilo 6, 4 milijardi eura a do 2015. godine ukupno 22 milijarde.
Novi paket štednje, koji bi trebalo da se usvoji do kraja mjeseca, već je izazvao još veći talas protesta u zemlji, koji, inače, sa prekidima, potresaju zemlju skoro dvije godine.
Obustave rada najavljuju zaposleni u metrou i lukama koji se protiv najavljene privatizacije, što bi moglo i ovog ljeta da pogodi turiste. U centru Atine već 15 dana svake večeri spontano se održavaju”protesti ogorčenja”, okupljaju se hiljade mladih, koje je najteže pogodila sadašnja kriza pošto ne mogu da nađu posao.
Vodeći sindikati u javnom i privatnom sektoru- ADEDY i GSEE- najavili su za 15. jun generalni štrajk, osmi po redu od kako je vlada prošle godine potpisala memorandum o međunarodnoj finanskoj pomoći, odnosno od kada je počela da zavodi mjere štednje.
Tanjug/Informer.ba