Grupa GRECO (Group of States against Corruption – GRECO) , koja prati usklađenost zemalja članica s instrumentima Vijeća Evrope, objavila je privremeni izvještaj o procjeni mjera koje su vlasti Bosne i Hercegovine poduzele u cilju provođenja preporuka vezanih za sprječavanje korupcije među članovima parlamenta, sudijama i tužiocima.
Kako je navedeno u tom izvještaju, Bosna i Hercegovina poduzela je samo ograničene mjere u cilju ispunjavanja neprovedenih preporuka iz Četvrtog kruga evaluacije. Nijedna od 15 preporuka iz Izvještaja nije provedena, a djelomično je provedeno osam preporuka dok je neprovedeno ostalo njih sedam.
Što se tiče članova parlamenta, nije bilo novih poteza u pravcu jačanja sistema integriteta. Još uvijek nisu uvedena pravila za poslanike o njihovoj interakciji s trećim stranama, a članovi parlamenta i dalje nemaju priliku da se posavjetuju ili obuče o sprečavanju korupcije.
– Nisu dostavljene nove informacije u vezi sa izvještajima o praćenju praktične primjene Kodeksa ponašanja parlamentaraca. Pat-pozicija je evidentirana i o pitanju novog Zakona o sukobu interesa, koji više nije predmet razmatranja – navodi GRECO.
Također, kažu da nije uspostavljen vjerodostojan i nezavisan mehanizam za sprječavanje i rješavanje pitanja sukoba interesa ili osiguravanje provjere izjava o imovini, koje daju članovi parlamenta na državnom nivou.
Kada su u pitanju sudije i tužioce, izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) sada su proslijeđene Parlamentu, ali još nisu usvojene, a u okviru struktura VSTV-a još nisu uspostavljeni zasebni sudski i tužilački odjeli i potkomisije.
Kriteriji za ocjenjivanje rada sudija i tužilaca iz 2018. godine sada su stavljeni van snage, a novi kriteriji formirani u cilju prevazilaženja tog nedostatka nisu dovoljno sveobuhvatni u pogledu kvalitativne evaluacije.
Još uvijek ne postoje ni garancije da se izvršna i zakonodavna vlast neće miješati tokom evaluacija, a GRECO također navodi da nije provedena nijedna budžetska i kadrovska analiza vezana za probleme zaostalih predmeta.
Ipak, napravljeni su obećavajući inicijalni koraci u pravcu uvođenja povjerljivog savjetovanja za nosioce sudskih funkcija, a usvojena je i Komunikacijska strategija, ali ona još uvijek nije materijalizirana.
Imajući u vidu da od Drugog izvještaja o usklađenosti nije bilo općeg napretka u provođenju GRECO preporuka, u ovom izvještaju se zaključuje kako je vrlo nizak nivo usklađenosti s preporukama i nadalje “globalno nezadovoljavajući” u smislu revidiranog člana 31. stav 8.3. Poslovnika.
GRECO se stoga odlučio primijeniti član 32. vezan za članove za koje se utvrdi da ne djeluju u skladu s preporukama iz Evaluacijskog izvještaja, ali i zatražiti od šefa delegacije BiH da izvještaj o napretku u provođenju neriješenih preporuka dostavi što prije, a najkasnije do 31. decembra 2022. godine.
Pozvan je predsjedavajući da šefu delegacije BiH dostavi pismo, kojim bi mu se skrenula pažnja na neusklađenost s relevantnim preporukama, te iskazala potreba da se što prije poduzmu odlučni koraci ka postizanju opipljivog napretka u borbi protiv korupcije.
Fena/Informer.ba