Kineska vlada je ponudila odštetu porodicama poginulih na Trgu Tjenanmen kako bi zaboravili na masakr koji je 4. juna 1989. godine naredio tadašnji vrhovni vođa Deng Sjaoping.
Organizacija “Majke Tjenanmena”, koja okuplja članove porodica poginulih, međutim, nije prihvatila ponudu. “Želimo istinu, a ne novac”, napisao je lider ove grupe Ding Zilin.
U pismu, koje je potpisalo 127 osoba, navodi se da su rođacima jedne od žrtava u februaru vladini zvaničnici dva puta nudili novčanu nadoknadu.
“Član pekinškog Biroa sa javnu bezbjednost obratio se porodici jedne od žrtava da bi izrazio ‘zabrinutost’, tvrdeći da dolazi u lično ime, a ne kao predstavnik neke od vladinih službi”, izjavila je jedna članica grupe.
“Nije želio da govori o istini i odgovornosti, jedino ga je interesovalo koliko bi novca bilo dovoljno da se ‘riješi problem od 4. juna’, dodala je ona.
Kineske vlasti nisu ni negirale, niti potvrdile tvrdnje.
Otvoreno pismo, koje grupa objavljuje svake godine, ima za cilj da primora vlasti da otkriju istinu o tragičnom događaju iz 1989.
“Ubistvo članova naših porodica organizovale su tadašnje vlasti i svaki prijedlog da se ova tragedija riješi finansijskim sredstvima vrijeđa naše najmililije i našu organizaciju”, napisao je Zilin.
U pismu se takođe pominje prodemokratski pokret koji je počeo u Severnoj Africi i u februaru stigao u Kinu, gde je naišao na represivne mere vlasti, koje su uhapsile nekoliko disidenata i demonstranata.
Prošle nedelje hiljade građana Hongkonga izašli su na ulice u znak sećanja na poginule na Trgu Tjenanmen.
Između aprila i juna 1989, milion mladih ljudi, radnika i seljaka izašli su na Trg Tjenanmen, zahtevajeći demokratiju i protestujući protiv korupcije. U noći između 3. i 4. juna vlasti su na njih poslale vojsku i tenkove. Tada je ubijeno stotinu, možda i hiljadu mladih ljudi, od kojih su neke pregazili tenkovi.
Komunistička partija je u pokretu videla kontrarevolucionarni ustanak, iako su demonstracije bile nenasilne.
Blic/Informer.ba