Razmatranje izvještaja o saradnji Republike Srpske sa Haškim tribunalom u Narodnoj skupštini RS-a pretvorilo se u oštro nadmetanje u dokazivanju srpskih poslanika ko je veći patriota i više privržen licima optuženim za ratne zločine.
Direktan povod za diskusiju, koja ni na trenutak nije bila u vezi sa spomenutim izvještajem, bilo je nedavno hapšenje i izručenje Tribunalu najtraženijeg haškog optuženika Ratka Mladića, piše Oslobođenje.
Radomir Pašić iz SDS-a otvorio je parlamentarnu raspravu konstatacijom da je ovaj izvještaj prevaziđen i da bi trebalo da sadrži konkretne mjere Vlade o pomoći licima iz RS-a koja su osumnjičena pred Haškim tribunalom. Ta izjava bila je povod da se u raspravu uključe i ostali poslanici Srpske demokratske stranke, iznoseći niz optužbi na račun aktuelne vlasti kada je u pitanju, kako su navodili, “obaveza RS-a da pruži sve vidove institucionalne, materijalne i nematerijalne pomoći licima srpske nacionalnosti optuženim za ratne zločine“.
100 hiljada KM – prava sitnica
“Pred Haškim tribunalom mi treba da odbranimo ne samo našeg generala Ratka Mladića nego da odbranimo karakter rata koji je doveo do stvaranja RS-a. U tom smislu 100 hiljada KM, koliko je Vlada RS-a uputila Fondaciji Boračke organizacije RS-a za pomoć licima optuženim za ratne zločine i njihovim porodicama, sramotno je malo“, istakao je Stevandić.
Njegov partijski kolega Vukota Govedarica otišao je i korak dalje. Nazivajući pomoć Vlade RS-a BORS-u mizernom, Govedarica je pozvao Vladu RS-a da se kreditno zaduži 20 miliona KM, kako bi se osiguralo finansiranje odbrane Mladića, bivšeg predsjednika RS-a Radovana Karadžića, te ostalih oficira RS-a kojima se sudi u Haagu.
“Hrvatska je za odbranu svojih generale osigurala 30 miliona eura. Ako ova Vlada sinu predsjednika RS-a Milorada Dodika može dati kredit od 3 miliona maraka za plantažu, može se zadužiti i za one koji su u Haagu na stubu srama samo zao što su stvarali RS“, vikao je na sjednici parlamenta RS-a Govedarica iz sveg glasa.
A da vlast ništa manje ne brine i ne voli Mladićev lik i djelo, pokušao je dokazati poslanik SNSD-a Nenad Kesić.
“Ja sam bio kao čovjek među ostalim narodom na mitingu podrške generalu Mladiću u Banjoj Luci. Zbog nas poslanika SNSD-a koji smo htjeli da iskažemo da se sa njim solidarišemo odgođen je 31. maja početak sjednice Narodne skupštine. I ja se slažem da je 100 hiljada koje je Vlada uputila Fondaciji BORS-a malo. Ali, to su samo inicijalna sredstva. Ja ću kao građanin uplatiti novac za tu fondaciju, a podržaću i to da to urade i ostali narodni poslanici. I mislim da se tome trebaju pridružiti i firme iz RS-a“, kazao je Kesić.
I šef Poslaničkog kluba SNSD-a Željko Mirjanić smatra da izdvojenih 100 hiljada KM predstavlja inicijalna sredstva i da tu temu ne treba koristiti za međusobne sukobe pozicije i opozicije u parlamentu Republike Srpske.
“Za razliku od druge strane u BiH, mi nismo ni tokom rata ni neposredno nakon njega prikupljali dokaze o zločinima počinjenim nad Srbima. Bivša vlada SDS-a napravila je ključni propust jer ništa nije činila u pogledu prikupljanja dokumentacije i materijala za odbranu Srba pred Haškim tribunalom. Trebalo je da se desi hapšenje generala Momira Talića i tek je u to vrijeme prva vlada SNSD-a, sa premijerom Miloradom Dodikom na čelu formirala Republički centar za istraživanje ratnih zločina“, istakao je Mirjanić.
Na te optužbe, prozvani poslanici SDS-a, burno su reagovali, tvrdeći da nijedna vlast u RS-u nije nakon rata ništa “ozbiljno radila na tom planu“.
“Mi smo se bojali i ponašali kao zečevi pred reakcijom međunarodne zajednice“, kazao je bivši esdeesovac i sada član Demokratske partije Vojislav Gligić, objašnjavajući zašto se RS nije bavio prikupljanjem dokumentacije o zločinima počinjenim nad Srbima tokom rata u BiH.
Složno i patriotski niko od srpskih poslanika nijednom riječju nije spomenuo žrtve, niti zločine koji se stavljaju na teret ratnom vojnom i političkom rukovodstvu RS-a.
Umjesto toga, iz vlasti RS-a ponovo se najavljuje “revidiranje događaja u Srebrenici iz jula 1995. godine“. Istovremeno, na krilima vlasti koja se tako ponaša i među građanima srpske na cionalnosti ponovo se budi netrpeljivost prema Bošnjacima i Hrvatima.
Na dan početka suđenja Mladiću na kancelariji Udruženja logoraša Prijedor ‘92. njenom predsjedniku Mirsadu Duratoviću ostavljena je poruka “Ubićemo te”.
Za prijedorsku policiju pisac ove prijetnje još je nepoznat.
Informer.ba