Sve više maloljetnika iz RS džeparac koji dobiju od roditelja troše u sportskim kladionicama, tvrde stručnjaci, dok sankcije za odgovorne koji dopuštaju da se mladi klade izostaju.
Govore da se učestalo klade čak i osnovci, koji od novca koji im roditelji ili staratelji daju za hranu uplate tiket.
Gordana Rajić, pravnik u Ombudsmanu za djecu RS, ističe da su uticaji koji različite igre na sreću mogu imati po mališane brojni i različiti, ali i dodaje da su svi oni štetni i dugoročno ostavljaju posljedice na pravilan rast i razvoj djeteta.
“Djeca na taj način provode svoje slobodne vrijeme, troše novac koji su im roditelji dali za užinu, posuđuju da bi igrali, stvaraju zavisnost kao i kod upotrebe alkohola i cigareta, uče da se novac dobija, a ne zarađuje, a sve to doprinosi da se uče ‘vrijednostima’ koje nisu vrijednosti i koje nisu u njihovom interesu”, ističe ona.
Rajićeva podvlači da ni najsavremeniji zakon ne može riješiti problem ako nema potrebne saradnje između svih nadležnih institucija koje i u ovim igrama “moraju prepoznati potencijalne opasnosti za djecu”.
Sociolozi upozoravaju da u se u školama ne obrađuju teme koje imaju veze sa igrama na sreću, tako da je, ističu, sve prepušteno brizi roditelja.
Tatjana Mihajlović, školski pedagog psiholog iz Banjaluke, smatra da je klađenje djeci zanimljivo iz radoznalosti. Ističe da je problem najlakše riješiti tako što radnici u takvim objektima ne bi dopustali djeci da ulaze u kladionice.
“Prvo, problem je u tome što je to zakonom regulisano, ali se ne poštuju propisi, kao što je to slučaj i sa cigaretama ili alkoholom. Dalje, problematika se ogleda i u tome što se objekti za klađenje često nađu blizu škola ili igrališta, ali je nastavnicima prosto nemoguće da kontrolišu takvu situaciju”, naglašava Mihajlovićeva.
Dok stručnjaci pozivaju nadležne da što prije počnu rješavati ovu problematiku, kaznena politika za sada, čini se, ne daje rezultate.
Iz policije RS rekli su nam da nemaju evidenciju o sankcijama koje su preduzeli zbog klađenja maloljetnika u sportskim kladionicama.
Pripadnici Komunalne policije u Prijedoru, kako saznajemo, do sada nisu preduzimali mjere u vezi sa rješavanjem ove problematike, ali priznaju da je prisutna i najavljuju mjere u narednom periodu.
Željko Obradović, pomoćnik načelnika Komunalne policije Banjaluka, ističe da se ova problematika povećava tim više što sportske kladionice sve češće “niču” i u stambenim zgradama.
Danijela Kovačević, portparol Republičke uprave za igre na sreću, kaže da maloljetnicima nije dozvoljeno ni klađenje, niti ulazak u sportske kladionice.
“Pored toga, zabranjeno je i otvaranje takvih objekata na udaljenosti manjoj od 300 metara od škole”, naglasila je Kovačevićeva,prenose Nezavisne novine.
Informer.ba