Svijet Vijesti

Mnogi Nijemci napuštaju katoličku crkvu

Godinu dana nakon što su seks skandali potresli rimokatoličku crkvu u domovini pape Benediktva XVI, u Njemačkoj, mnogi Nijemci okreću leđa crkvi.

Njemački teolozi i mnogi građani izrazili su svoje nezadovoljstvo u seriji peticija upućenim crkvenim liderima zahtijevajući promjene, koje bi uključile više transparentnosti, kraj celibatu i omogućile ženama da postanu sveštenici.

”Nakon početnog užasa, mnogi odgovorni hrišćani, žene i muškarci, spoznali su da su neophodne duboke reforme”, napisali su vodeći njemački teolozi u peticiji upućenoj najvišim crkvenim zvaničnicima.

Njemačka je dugo bila kolijevka vjerske misli i poziva na reforme, koje proističu još iz doba Martina Lutera u 15. stoljeća, ali su prisutne i dan danas preko jednog od najvećeg kritičara Vatikana Hansa Kunga.

Kung je bio sveštenik prije nego što je počeo da predaje teologiju na njemačkim univerzitetima.

Vatikan nije odgovorio na peticiju, ali je njemačka biskupska konferencija počela da se bavi tim pitanjem u martu najavljujući niz platformi za dijalog u cilju “pružanja crkvi u Njemačkoj teološkog profila i osjećaja kohezije u novom stoljeću”.

Mnogi bi pozdravili signal Pape da podržava takvu diskusiju, ali ni tokom posjete poglavara rimokatoličke crkve Njemačkoj od 22. do 25. septembra nije planirana razmjena mišljenja s parohijanima.

Profesor teologije na Univerzitetu u Mainzu Gerhard Kruip, koji je pomogao u pisanju peticije, ne očekuje da će doći do Papine reakcije.

”Biskupi ne žele da suoče Papu s problemima s kojima se suočava crkva u Njemačkoj,” objasnio je on.

U Njemačkoj ima oko 25 miliona rimokatolika, ali se njihov broj neprestano smanjuje.

Maks Schteter, sveštenik iz Augsburga koji je osnovao grupu koja zahtijeva promjene smatra da crkvene vođe treba da uzmu u obzir velike skandale jer je 2010. došlo do velikog skoka broja Nijemaca koji su formalno crkvi okrenuli leđa.

Pošto je u Njemačkoj obavezno plaćanje parohijala, lako je pratiti broj vjernika, dok ne okrenu leđa crkvi i javno se izjasne da joj više ne pripadaju.

Zvanični podaci iz sedam nadbiskupija i 20 biskupija za prošlu godinu još nisu objavljeni, ali podaci do kojih je došao Associated Press (AP) pokazuju da je u Magdeburgu zabilježen rast od 19 posto vjernika koji su napustili crkvu, a u biskupiji Passau i Virtzburg, inače domovini pape, čak 60 posto.

Augsburg, koji je, također u Bavarskoj, među najteže je pogođenima. Tamo je 12.065 katolika odlučilo da istupi iz crkve, što je skoro dvostruko više nego 2009., kada je tu odluku donijelo oko 7.000 vjernika.

U strahu o daljeg rasta istupanja vjernika Schteter se priključio drugim sveštenicima i vjernicima, koji apeluju na svoje biskupe da prihvate promjene.

”Postoji utisak da se nešto događa, a da niko ne ulazi u uzroke skandala i bavi se pronalaženjem novih struktura koje bi izbjegle takve stvari’‘, naglasio je on.

U Austriji, u kojoj su rimokatolici, kao i u Njemačkoj u obavezi da plaćaju parohijal, također je zabilježen proteklih godina značajan broj vjernika koji okreću leđa crkvi.

Podaci koje je objavila biskupska konferencija u Austriji pokazuju da je 87.000 katolika u Austriji prošle godine istupilo iz crkve, što je rast od 64 posto u poredjenju s 2009. godinom, kada se na taj korak odlučilo oko 53.000 ljudi.

U Austriji odluku o istupanju vjernici su donijeli, kao i u Njemačkoj zbog brojnih skandala vezanih za zlostavljanje maloljetnika u crkvenim ustanovama, kao što su obdaništa i škole, ali i zbog parohijala, koji se svakog mjeseca skida s njihovih žiro-računa i čiji iznos zavisi od njihovih primanja.

 

Fena/Informer.ba