Najmanje 106 novinara ubijeno je u 39 zemalja u 2011. godini, dva novinara sedmično, navodi se u godišnjem izvještaju nevladine organizacije “Presse Embleme Campagne” (PEC) objavljenom u ponedjeljak.
U nemirima vezanim za “arapsko proljeće” ubijeno je najmanje 20 novinara.
U 2010. godini ubijeno je najmanje 105 novinara, manje nego u 2009. godini, kada su ubijena 122 novinara, a samo u jednom danu masakrirana 32 novinara na Filipinima, saopćio je PEC, prenio je AFP.
“Ova godina je bila naročito opasna za brojne zaposlenike u medijima zbog pobune u nekoliko arapskih zemalja. Najmanje 20 novinara je ubijeno prilikom obavljanja svoga posla za vrijeme nemira. Stotinjak zaposlenika u medijima je doživjelo napade, hapšenja i ranjavanja u Egiptu, Libiji, Siriji, Tunisu i Jemenu“, izjavio je glavni tajnik PEC-a Blaise Lempen.
Najopasnija zemlja za novinare je Meksiko, s najmanje 12 žrtava od januara.
Pakistan je druga po redu zemlja s 11 ubijenih, uglavnom u zonama koje graniče s Afganistanom.
Irak je treća najopasnija zemlja, sa sedam mrtvih, koliko je bilo i u Libiji.
Filipini su na petom mjestu s Brazilom, gdje je šest ubijenih i Hondurasom s istim brojem. Slijede Jemen s pet mrtvih novinara, Somalija sa četri, Afganistan sa tri, Indija sa tri, Egipat sa tri, Rusija i Peru sa po tri ubijena novinara.
Dva novinara su ubijena u Bahreinu i dva na Tajlandu. Po jedan novinar je ubijen u Azerbejdžanu, Boliviji, Kini, Kolumbiji, Obali Sonovače, Gazi, Gvatemali, Haitiju, Nepalu, Nigeriji, Ugandi, Panami, Demokratskoj Republici Kongo, Dominikanskoj Republici, Salvadoru. Sierra Leoneu, Siriji, Tunisu, Ukrajini, Venecueli i Vijetnamu.
Po regijama, Latinska Amerika je u jednoj godini imala 35 ubijenih novinara, a Azija 30.
Na srednjem istoku, gdje spada i sjeverna Afrika, ubijeno je 28 novinara zbog nemira u nekoliko arapskih zemalja.
Osam novinara je ubijeno u ostalom dijelu Afrike.
U Evropi, tri novinara su mrtva u Rusiji i jedan u Ukrajini.
Novinarke su naročito platile tešku cijenu za vrijeme “arapskog proljeća” jer je bilo nekoliko slučajeva seksualnog napastovanja u Egiptu i Libiji.
Više od dvije trećine novinara, 68, ubijeno je u zemljama koje su prolazile kroiz konfliktini period (otvoreni rat, narodne pobune, krvave represije, terorizam, kriminal velikih razmjera), a ostali su ubijeni u mirnim zemljama.
Fena/Informer.ba