U Narodnoj skupštini Republike Srpske danas je stavljena van snage ranija odluka o raspisivanju entitetskog referenduma.
I ovu, kao i odluku da se raspiše referendum, inicirao je entitetski predsjednik Milorad Dodik koji smatra da za sada nije potrebno organiziranje takvog vida izjašnjavanja građana.
Treba podsjetiti da je 13. aprila glasovima vladajuće većine i SDS-a usvojen zaključak u kojem je trebalo da se zakaže referendum o nametnutim zakonima visokog predstavnika, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH.
I tokom današnje višesatne rasprave, koju su pratile poduže pauze, ali i replike, stranke vladajuće većine ostale su pri stavovima koji zastupa i Dodik, da za sada nema potrebe za referendum, jer je od Evropske unije najavljen strukturalni dijalog o pravosuđu u BiH, dok opozicija tvrdi da vlast nije dobila ništa što BiH ionako ne bi sljedovalo kroz poglavlje 23. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU.
U obraćanju parlamentu njegov predsjednik Igor Radojičić ustvrdio je da dijalog o pravosuđu u BiH “predstavlja diplomatski uspjeh RS-a”, a time je “zvanično Sarajevo natjerano na raspravu o pravosuđu”.
On navodi da se RS “u narednom periodu argumentima mora boriti za ono što priča godinama o pravosuđu u BiH”.
Klub SNSD-a smatrao je da, osim stavljanja van snage odluke o referendumu u RS-u, potrebno je utvrditi i zaključke i preporuke za strukturalni dijalog o pravosuđu, koji treba da počne 6.juna.
Preporukama je, kazao je Radojičić, neophodno formulirati dva prioriteta, prvi koji se odnosi na kratkoročne ciljeve koje RS traži u tom dijalogu, a drugi koji se odnosi na generalni stav o pravosuđu u BiH.
Zatražio je i da entitetski parlament pozdravi sporazum između visoke predstavnice za vanjsku politiku i sigurnost EU Catharine Ashton i predsjednika RS-a Milorada Dodika, kao i dijalog o pravosuđu.
Iako poslovnikom nije predviđena takva mogućnost, parlamentu se danas obratio i potpredsjednik RS-a Emil Vlajki koji je sugerirao da se do 1. oktobra zamrzne odluka o raspisivanju referenduma, jer bi time RS pokazala određenu čvrstinu u odnosu na međunarodnu zajednicu.
Usvojene preporuke i zaključci uz stavljanje van snage odluke o referendumu
U Narodnoj skupštini RS-a danas je, uz stavljanje van snage odluke o entitetskom referendumu, usvojeno i nekoliko zaključaka i preporuka o najavljenom strukturalnom dijalogu o pravosuđu u BiH, koji počinje 6. juna, u Banjoj Luci.
U jednom od zaključaka je navedeno da za sada nije neophodno organiziranje referenduma, koji je, kao i stavljanje van snage te odluke, inicirao entitetski predsjednik Milorad Dodik.
“Narodna skupština RS-a smatra da je hitno potrebno poboljšati strategiju procesuiranja ratnih zločina nad srpskim stanovništvom i prekinuti sa zaštitom od odgovornosti visokopozicioniranih političkih i vojnih zvaničnika RBiH”, stoji u usvojenom zaključku.
Zatraženo je i donošenje zakona o Ustavnom sudu BiH, te onemogućavanje preispitivanja odluka entitetskih ustavnih sudova na nivou BiH, te, kako se navodi, razdvajanje sudskog i tužilačkog vijeća.
“Potrebno je uspostaviti entitetske sudske i tužilačke savjete”, navodi se u usvojenim zaključcima danas u entitetskom parlamentu.
Reformom pravosuđa, kako dalje stoji, treba obuhvatiti sve segmente pravosuđa na nivou BiH.
Također, Skupština RS-a traži i da se, kako se precizira u jednom od zaključaka, “potpuno zakonski uredi situacija u kojoj Sud BiH ne bi mogao preuzimati predmete iz drugih pravosudnih institucija, entitetskih pravosudnih organa koji imaju nedvosmislenu ustavnu nadležnost u tim predmetima”.
Zaključke i preporuke, u najvećem dijelu, inicirale su stranke vladajuće većine.
Informer.ba