Veliki broj ugostiteljskih objekata, mahom u Međugorju, Sarajevu i Mostaru, nije registrovan i posluje nelegalno, što državu košta milione KM, a za ovo su odgovorni inspekcijski i organi vlasti.
Istakli su ovo poslodavci, sindikat, ali i inspektori, nakon dvomjesečne akcije suzbijanja rada na crno, o kojoj je informaciju usvojila Vlada FBiH na posljednjoj sjednici u četvrtak. Utvrđeno je i da se sve veći broj ugostitelja registruje kao udruženje građana kako bi izbjegao plaćanje propisanih obaveza prema državi.
“Tu su malo zakazli inspekcijski i drugi organi. Izdaju privremena rješenja za rad koja isteknu, a te objekte ne kontrolišu naknadno. Organi vlasti treba da rješavaju problem neregistrovanih firmi i rada u nelegalnim objektima tako da oni budu legalizovani. Treba mijenjati prostorne planove. Zatvaranje objekata je samo privremena mjera s obzirom na to da se dešava da isti objekat zatvorimo nekoliko puta”, rekli su u Federalnoj upravi za inspekcijske poslove.
Kazali su da je zahvaljujući akciji tokom dva mjeseca njenog trajanja prijavljeno oko 14.500 radnika, a u toku je prijava i za 1.720 radnika koje su zatekli da rade na crno, dok veće efekte inspekcijske kontrole očekuju do kraja godine kroz povećan priliv sredstava za doprinose.
Kroz akciju su inspektori kaznili preduzeća s oko četiri miliona KM zbog kršenja radnog zakonodavstva, uglavnom u trgovini i ugostiteljstvu, neizdavanja fiskalnih računa i neposjedovanja sanitarnih knjižica. Naplatili su i blizu 100.000 KM naknada za šume i puteve, a izdali su 88 mjera zabrane rada.
Poslodavci i sindikat ističu da problem neregistrovanih preduzeća i rada na crno ne mogu riješiti ovakve povremene kontrole.
“Data je informacija da je za devet mjeseci nivo ubiranja prihoda od doprinosa i poreza manji od planiranog, što znači da je akcija suzbijanja rada na crno iznuđena. Nije postavljen informacioni sistem da uposlenici kontrolišu poslodavca, a on je predviđen Zakonom o evidenciji i plaćanju doprinosa. Zakonom o radu je data mogućnost da se radnik prijavi u roku od sedam dana i taj institut se zloupotrebljava. To se sve mora promijeniti“, kazao je Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH.
[crp]Istakao je da su blage kazne za kršenje zakona, te da inspekcije moraju početi objavljivati ko su ti koji rade nelegalno i sankcionisati ih.
Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata trgovine BiH, naglasila je da pri inspekcijama mora postojati poseban odjel za rad na crno koji stalno mora vršiti kontrole jer poslodavci u najavljenim inspekcijskim akcijama kakva je bila posljednja sakriju radnike.
“Sve će više biti i neregistrovanih firmi zbog fiskalizacije. Kada firma nije registrovana, nije ni radnik, i onda poslodavac može da radi šta hoće. Takve poslodavce treba sanckionisati, zatvoriti mu i privatni račun. Nije dovoljno samo zatvoriti objekat”, dodala je Beširovićeva.
U federalnoj inspekciji tvrde da stalno rade kontrolu rada na crno, ali da intenzivniji rad, poput posljednje akcije, zahtijeva veća sredstva.
Nezavisne/Informer.ba