Home » Novi dokument na Wikileaksu: Amerikanci tražili od Španaca da utječu na Zlatka Lagumdžiju
Svijet Udarno Vijesti

Novi dokument na Wikileaksu: Amerikanci tražili od Španaca da utječu na Zlatka Lagumdžiju

Amerikanci su tražili krajem 2009. godine od španske diplomatije da pokuša ubijediti predsjednika SDP-a Zlatka Lagumdžiju da zauzme konstruktivniji stav u vezi s paketom ustavnih reformi, otkriva najnoviji dokument Stejt departmenta, koji je objavljen na internet-stranici Wikileaks.

Riječ je o zabilješci iz decembra 2009. godine o susretu zamjenika državnog sekretara SAD  James Steinberg i ministra vanjskih poslova Španije Miguel Angel u Vašingtonu.

Načelna podrška

Tada su u jeku bili pokušaji Španije, koja je bila predsjedavajuća EU, da oživi butmirski proces i pokuša dogovoriti paket ustavnih reformi s liderima političkih stranaka. No, sudeći prema dokumentu s tog sastanka, Amerikanci su dali načelnu podršku, ali nisu bili pretjerano zagrijani za špansku inicijativu.

Stajnberg je pojasnio da tri lidera nisu prihvatila butmirski paket, Haris Silajdžić, Milorad Dodik i Zlatko Lagumdžija. Nije vjerovatno da će Silajdžić prihvatiti bilo kakav tekst, Dodik je javno govorio da želi dogovor, ali se nije konkretno uključio, a Lagumdžija je odbacio paket u cijelosti. Stajnberg je zatražio od Moratinosa da pokuša Lagumdžiju ubijediti da zauzme konstruktivniji stav” – piše u dokumentu koji potpisuje Hillary Clinton, šefica američke diplomatije.

Stajnberg i Moratinos tada su najviše razgovarali o BiH. Španac je želio sredinom februara 2010. godine pozvati bh. lidere u Madrid na razgovore, ali se Stajnberg tome usprotivio, kazavši kako nije dobro da se lideri “odvajaju predaleko od svog biračkog tijela”.

Široki dogovor

[crp]

Ako dođe do neuspjeha, sve reforme mogle bi doći u pitanje. Prije takvih velikih sastanaka treba osigurati postizanje dogovora” – upozorio je Stajnberg.

Kao što je poznato, veliki sastanak u Madridu nikada se nije dogodio, iako su lideri pojedinačno putovali u Španiju na razgovore.

Amerikanci su i tada imali stav da, ako nije moguće postići široki dogovor o ustavnim promjenama početkom 2010. godine, sve treba ostaviti za poslije oktobarskih izbora, prenosi Port.ba.

 

Informer.ba