Na tržišta Hrvatske, Srbije i BiH isporučene su jabuke “zlatni delišes” iz Italije, koje su dugo stajale u hladnjačama i lošeg su kvaliteta, tvrde u Hrvatskoj voćarskoj zajednici.
Za prvih osam meseci u Srbiju su ušle 3.144 tone italijanskih jabuka, ali niko nije znao da kaže koliko je u toj količini bilo “zlatnog delišesa”.
Hrvati upozoravaju da su sporne jabuke nekvalitetne, iako izgledaju dobro. Potrošači se žale da su maltene bez ukusa, brzo po njima izbijaju smeđe mrlje, a kora se potpuno smežura poslije samo nekoliko dana. Tamošnji voćari tvrde da su duže od godinu dana stajale u hladnjačama.
– Nisu znali šta će s njima, pa su zaključili da je najbolje da ih se riješe izvozom u siromašne zemlje, poput Hrvatske, Srbije ili BiH – kaže Frane Ivković, portparol Hrvatske voćarske zajednice.
On tvrdi da se, dok se u Hrvatskoj nije zahuktala domaća berba, italijanski “zlatni delišes” prodavao za 1,59 eura po kilogramu, dok je u inostranstvu nabavljan za najviše 0,17 eura.
– Pošto se pročulo da su jabuke stare i da su im kvalitet i nutritivne vrijednosti sumnjivi, cijena je snižena, ali nisu povučene iz prodaje – navodi Ivković.
Savjetnik predsednika Privredne komore Srbije Vojislav Stanković kaže da Italija zauzima drugo mjesto, odmah iza Makedonije, iz koje se uvozi najviše ovog voća.
– Za osam mjeseci uvezeno je oko 15.000 tona jabuka, od čega iz Makedonije 8.162, a zatim iz Italije 3.144. Uvozimo ih i iz Austrije, Slovenije, Njemačke, Holandije, Grčke, Poljske, Francuske, Španije, Brazila, ali kao što vidite, dominira Makedonija, koja ima kvalitetnu jabuku. Italija je na drugom mjestu i ako su uvoznici vidjeli da je ona lošeg kvaliteta, vjerovatno je otišla u preradu za sok, koncentrat… Ako se i pojavila na našem tržištu, potrošači imaju oči, pa se nadam da je nisu kupili – smatra Stanković.
Telegraf/Informer.ba