Izdvojeno Politika Vijesti

Peter Sorensen: EU ne želi preuzeti ulogu bh. lidera i građana

Specijalni predstavnik i šef Delegacije EU u BiH Peter Sorensen kategoričan je da ni njegova kancelarija ni 27 zemalja članica EU ne mogu niti žele da preuzmu ulogu u BiH koju trebaju da imaju njeni građani i lideri.

“Koordinacija i politički dijalog između političkih lidera i vlasti moraju biti bolji. Zajednički napori svih su od suštinskog značaja”, istakao je Sorensen u pisanom intervjuu SRNI, prvom nekom od medija u BiH od kada je došao na funkciju.

Naglašavajući da svi odlično znamo koji su glavni problemi u BiH, on je ukazao da mora biti poboljšana ekonomska situacija i učinjen vidljiv napredak na evropskom putu.

Prema njegovim riječima, to neće biti lako, ali je međunarodna zajednica tu da pomogne da BiH postigne zajednički cilj – članstvo u EU.

“Zbog toga sam ‘partnerstvo’ istakao kao jednu od ključnih riječi koje opisuju naš zajednički rad. Uvijek ćemo raditi u partnerstvu sa vlastima na različitim nivoima, kao i predstavnicima društva u cjelini”
–  istakao je Sorensen.

Ponavljajući da je EU spremna da pomogne, on je ukazao na činjenicu da je proces pristupanja EU proces kojim upravlja zemlja podnosilac zahtjeva, a ne EU.

Sorensen je istakao da su on i njegovi saradnici u BiH zato što je 27 država članica EU snažno posvećeno cilju da BiH bude integrisana u EU.

“Zbog toga smo ovdje pojačali naše prisustvo. Evropska perspektiva zemlje je stvarna, ali je jasno da ju je potrebno ubrzati. Želimo da radimo u partnerstvu sa ovdašnjim vlastima. Sve vlasti BiH, uključujući vlasti Republike Srpske i Federacije BiH, i moja kancelarija imaju plan rada koji je dat u Zaključcima Savjeta o BiH od 21. marta”
–  pojasnio je Sorensen.

Prema njegovom mišljenju, adekvatno rješavanje bitnih pitanja, uključujući izvršenje odluke u predmetu “Sejdić-Finci” i propisno sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/ otvorili bi mogućnost da BiH podnese kredibilan zahtjev za članstvo u EU.

“Bitno je da se, u kratkoročnom smislu, okrenemo naporima da SSP u potpunosti stupi na snagu. Za to je, generalno, potrebno adekvatno sprovesti Prelazni sporazum, koji je dio SSP-a i koji je već na snazi. To podrazumijeva usvajanje zakona o državnoj pomoći, u skladu sa propisima EU, i dokaze kredibilnih nastojanja da se izvrši odluka u predmetu `Sejdić-Finci`” – naglašava Sorensen i ukazuje i na spremnost EU da pomogne kod popisa stanovništva na državnom nivou.

On je poručio da svim političkim liderima treba da bude jasno da su ovi zakoni i napredak u pogledu izvršenja odluke “Sejdić-Finci”  prvi korak – ali apsolutno neophodan – ako BiH želi da napreduje na evropskom putu.

“Sada je na političkim strankama i vlastima da pokažu da li su opredijeljeni za evropski put” –  istakao je Sorensen.

Prema njegovim riječima, SSP je neophodan korak u procesu evropskih integracija BiH, jer daje poruku globalnim ekonomskim i političkim akterima da je BiH ispunila određeni broj uslova i da se zemlja približava svom cilju, a to je da postane dio EU porodice.

“Uz sve ostalo, to će značiti više direktnih stranih investicija, bolji pristup tržištima EU i veće mogućnosti za građane BiH da rade  u EU. Stupanje na snagu SSP-a biće pozitivna poruka stranim investitorima, što je dobro za privredu, pa tako i za građane BiH u cjelini. Sve ovo će se postići u partnerstvu sa institucijama BiH”
–  pojasnio je Sorensen.

Govoreći o skorom izvještaju Evropske komisije o napretku BiH, on nije želio ulaziti u detalje, ali je naglasio da je njegov sadržaj rijetko kad misterija.

“Prilično je jasno da li je posao urađen ili nije. Potrebno je samo da pogledate šta jeste, a šta nije ostvareno u protekloj godini” –  naglasio je Sorensen.

Prema njegovom mišljenju, u narednim mjesecima biće potrebno ozbiljno razmisliti o tome kako BiH može da krene naprijed.

“U izvještaju će biti dat detaljan program sa zadacima i spreman sam da razgovaram sa relevantnim organima vlasti o tome kako preporuke iz izvještaja pretvoriti u konkretno djelovanje. Jasno je da politički lideri moraju da preduzmu konkretne korake na osnovu izvještaja” –  istakao je Sorensen.

On je ukazao da je potrebno da BiH dobije novo Vijeće ministara u što je moguće kraćem roku.

“Institucije i države članice EU su u više navrata naglasile da je to neophodno. Tehnički mandat aktuelnog Vijeća ministara ne može da traje vječno zato što ne odražava rezultate posljednjih izbora. U osnovi, političke stranke treba da se ponašaju odgovorno i fokusiraju na pitanja koja će građanima donijeti boljitak. Tu spada i napredovanje na evropskom putu” – rekao je Sorensen.

Kad je riječ o IPA fondovima za ovu godinu, prema njegovom mišljenju, bitno je da je postignut dogovor.

“Svi relevantni akteri dali su svoj doprinos, uključujući Komisiju u Briselu i moju kancelariju. EU je predvidjela više od 660 miliona evra kao predpristupnu pomoć za period 2007-2013. Ova sredstva imaju, a i dalje će imati veliki uticaj na unapređenje različitih sfera života za građane BiH. Zbog toga je uspostavljanje efikasnih mehanizama koordinacije između entitetskog i državnog nivoa u pogledu pravila programiranja IPA fondova  pitanje koje mora biti hitno rješavano” –  poručio je Sorensen.

On je pojasnio da  teškoće na koje se naišlo ove godine prilikom programiranja za IPA 2011 pokazuju da postoji potreba da hitno bude riješeno pitanje EU koordinacije u okviru institucija BiH na svim nivoima.

“EU će odmah pokrenuti konsultacije sa sagovornicima iz BiH radi razmatranja opcija u pogledu jačanja  mehanizama koordinacije u vezi sa EU pitanjima kako bi oni, u suštini, postali efikasniji. Ovo pitanje će sve više dobijati na značaju kako BiH bude napredovala na evropskom putu” –  zaključio je Sorensen.

Srna/Informer.ba