Izdvojeno Politika Vijesti

Philip Gordon: BiH zaostaje na putu prema EU integracijama

U posljednjih pet godina u BiH je opasno pojačana nacionalistička retorika, drsko su osporavane državne institucije i Dejtonski sporazum, a bilo je pokušaja da se unazade reforme neophodne da bi se ova zemlja pridružila EU i NATO-u, izjavio je danas pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Philip Gordon.

Obraćajući se učesnicima konferencije “Zapadni Balkan: napredak, stagnacija ili regresija” koja se održava u Sarajevu, Gordon je upozorio da BiH, ukoliko se ovakvo stanje ne promijeni, rizikuje da zaostane za ostatkom regiona koji postiže napredak.

“Dok ostale zemlje, uprkos teškoćama, uspijevaju postići napredak u nastojanjima da se pridruže Evropi, BiH to ne uspijeva. Da bi se vratila na pravi put lideri u BiH moraju postići napredak u tri oblasti – formiranju vlasti, poštivanju državnih institucija i dejtonskog okvira i reformi vlasti“, rekao je Gordon.

On smatra da je neodgovorno da bilo koja politička stranka blokira formiranje vlasti zbog maksimalističkih zahtjeva, dodajući da oni koji odbiju razmatranje kompromisa idu na ruku onima koji teže podrivanju sposobnosti BiH da funkcioniše kao država.

“Kao i druge članice međunarodne zajednice, SAD stalno potvrđuju svoju podršku Dejtonskom okviru – jedna država, dva energična entiteta, tri konstitutivna naroda – da bismo uvjerili građane ove zemlje da je njihova budućnost sigurna u okviru BiH i da je cilj funkcionalnija, a ne centralizovana zemlja, sposobna da ispunjava zahtjeve evropskih integracija“, naglasio je Gordon.

Prema njegovim riječima, SAD je u BiH napravila značajna lična i politička ulaganja i neće odustati od nje i njenih građana, a nastaviće da podržava i brani postojeće državne institucije, kao što su Sud i Tužilaštvo BiH, te Uprave za indirektno oporezivanje.

On je dodao da će Amerika nastaviti da promoviše nove reforme, uključujući i ustavnu, jer su one neophodne za funkcionalnu državu i da bi BiH ispunila zahtjeve za pridruživanje EU.

“Podržaćemo visokog predstavnika i njegove odluke i nećemo dozvoliti zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika dok se ne provedu dogovorene reforme. Bićemo spremni preduzeti mjere protiv svih pojedinaca i organizacija koje prijete da ugroze stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Svi nivoi vlasti u BiH moraju prihvatiti i poštovati Dejton“, istakao je Gordon.

Budućnost BiH je u njenoj integraciji u Evropu, posebno u članstvo u NATO i EU, rekao je Gordon, ukazujući na neophodnost pomaka u oblasti reforme vlasti.

On je podsjetio na zahtjev EU da BiH mora uspostaviti ozbiljan proces kojim će biti promijenjen Ustav kako bi bila ispoštovana odluka “Sejdić – Finci”, i djelovati na pružanju državne pomoći i provesti popis stanovništva.

Prema njegovim riječima, uz to, BiH je potrebna funkcionalna vlast na državnom nivou koja će imati kompetencije da se efektivno angažuje sa Briselom i aktivno učestvuje u procesu prijema u EU.

“Reforme su imperativ i u entitetima. Federacija ima mnogo više vlasti nego što to može sebi priuštiti. Godine loše uprave, korupcija i unutrašnja politička borba prethodnih vlasti pogoršale su situaciju. Najnoviji izvještaj EU o napretku posebno izdvaja Federaciju kao nekompatibilnu sa kriterijumima pristupa EU”, naglasio je Gordon i dodao da je na novoj vladi da pokaže da djeluje u interesu svih građana ovog entiteta.

Shvatajući brigu hrvatskog naroda za svoj status u FBiH, Gordon je rekao da je crtanje internih granica za novi entitet nerealno.

“Republika Srpska se suočava sa ozbiljnim ekonomskim izazovima. Ovaj entitet je iscrpio sve rezerve nakon privatizacije `Telekoma` i Rafinerije nafte i sada se suočava sa deficitom od 500 miliona dolara. Prošle godine ekonomija u RS bilježila je anemičan rast od jedan odsto, a predviđanja za ovu godinu nisu mnogo bolja“, naveo je Gordon.

Gordon je istakao da provokativna politička retorika i napadi na nezavisnost državnog pravosuđa odbijaju strane investicije koje su danas jedna desetina u poređenju sa stanjem od prije tri godine.

“RS bi bilo mnogo bolje kada bi se njeni lideri više fokusirali na poboljšanje ekonomske situacije i na taj način odgovorili na potrebe građana, umjesto što promovišu još veće podjele u zemlji. Pozitivan korak bio bi razgovor sa Federacijom o načinima usklađivanja regulative i promovisanja međuentitetske ekonomske saradnje”, smatra Gordon.

Svi ovi koraci zajedno čine put u Evropu, a ukoliko političari u BiH naprave neophodan izbor i kompromis, Gordon je obećao političku podršku njegove zemlje, kao i pomoć u resursima.

“Naša posvećenost neće puno značiti ako BiH nema spremnost da sama sebi pomogne. Spremni smo savjetovati, pomoći i pružiti podršku, ali na ovome ne možemo sami raditi. Potrebni su nam partneri koji dijele ovu viziju i koji su spremni biti lideri i praviti kompromise za opšte dobro”, istakao je pomoćnik državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Philip Gordon.

 

Srna/Informer.ba