U skladu s Pravilnikom o organizaciji i realizaciji specifičnih oblika nastave iz predmeta Tjelesni i zdravstveni odgoj, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo jučer je započelo realiziranje “Škole planinarstva”, uz koordinaciju JU “Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo”.
“Škola planinarstva” usmjerena je ka svim učenicima VII razreda osnovnih škola u Kantonu Sarajevo u skladu s Nastavnim planom i programom, a osnovni cilj je da svaki učenik sedmog razreda boravi u prirodi i prođe osnovni program izletničkog planinarenja, kako bi se stekle vještine i znanja koja će utjecati da učenici zavole ovaj vid aktivnosti koji je izvrstan alat u odgoju, obrazovanju i očuvanju zdravlja, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.
Oko 4.100 učenika raspoređenih u sedam velikih grupa, od kojih svaka broji po tri podgrupe, obići će planinarske staze Bjelašnice, Igmana i Trebevića, a planinarske pohode u ukupnom trajanju od tri sedmice, odnosno 21 dan, realizirat će u martu, aprilu i maju u terminima: od 13. do 21. marta , od 24. do 28. aprila, od 4. do 5. maja i od 22. do 30. maja 2023. godine.
Podršku u realiziranju projekta pružit će Planinarski savez FBiH, Gorska služba spašavanja KS i JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS.
“Prva podgrupa koja broji ukupno 209 učenika, juče je pohodila Bjelašnicu na stazi od Babinog dola do Lisičje glave, u ukupnoj dužini sedam kilomatara. Na Igmanu je druga podgrupa koja broji 191 učenika, a prošla je stazama od velikog parkinga preko Ravne Vale do Velikog polja, u ukupnoj dužini od osam km, dok je treća podgrupa koja broji 205 učenika, prošla stazama Trebević – Ravne, Dobra voda, Studenac – Dom PD Trebević, Bob staza i Vidikovac, u ukupnoj dužini sedam kilomatara”, navodi se u saopćenju.
Za sigurnost učenika tokom planinarskog pohoda, osim GSS-a i Hitne pomoći, angažirana su 23 vodiča Planinarskog saveza FBiH, kao i 31 nastavnik u pratnji učenika.