Dolazak predsjednika RS Milorada Dodika na zakazano saslušanje pred Sudom BiH nije bio nimalo slučajan, niti rezultat promjene stava – već plod višednevnih pregovora iza kulisa, potvrđuju izvori bliski vrhu bh. pravosuđa i diplomatije.
Kako saznajemo, ključnu ulogu u njegovom pristanku na dolazak imao je direktan i diskretan angažman međunarodnih faktora, prvenstveno predstavnika EU i ambasada vodećih zapadnih zemalja. Iako službeno niko ne potvrđuje ovu informaciju, u diplomatskim krugovima se govori da je “aminovanje” Dodikovog dolaska stiglo tek nakon što su ispunjeni određeni uslovi.
Strah od hapšenja ili politička kalkulacija?
Dodik je prethodno ignorisao više poziva na saslušanje u vezi sa nepoštivanjem odluka Ustavnog suda BiH i djelovanjem protiv visokog predstavnika. Međutim, promjena njegovog pristupa signalizira novi pragmatičan kurs – ne zbog pravde, već zbog političkog opstanka.
“Jasno je da bez zelenog svjetla iz međunarodne zajednice i garancija da neće biti spektakularnog hapšenja, Dodik ne bi ni kročio prag Suda BiH”, kaže izvor iz sigurnosnih krugova.
[crp]Igre bez granica: Ko koga štiti, a ko pritiska?
Prema saznanjima iz Sarajeva i Banjaluke, pregovori su vođeni između pravosudnih tijela, političkih predstavnika i ambasada. Navodno je tražen balans između vladavine prava i političke stabilnosti.
S druge strane, opozicija u RS poručuje da je ovo “još jedan čin političkog teatra”, dok međunarodni predstavnici – iako ne govore javno – u tišini bilježe Dodikovu reakciju kao “korak prema deeskalaciji”.
Šta slijedi?
Sudski proces protiv Dodika ostaje otvoren, a njegov dolazak na saslušanje ne znači automatsko oslobađanje odgovornosti. No, jasno je da se na bh. tlu vodi tihi rat između pravde i politike – a međunarodna zajednica sve manje želi igrati ulogu nijemog posmatrača.
Dodaj Komentar