BiH Izdvojeno Udarno Vijesti

Prof. dr. Nedžad Bašić: Univerziteti su leglo kriminala!

Bh. akademska zajednica teško je bolesna, a snažna interesna sprega između policije, tužilaštava i sudstva s korupcijsko-nepotističkim mrežama na univerzitetima onemogućava ozdravljenje. Ovu tezu, koju svakodnevno potvrđuje život, brani prof. dr. Nedžad Bašić, redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Bihaću.

Privreda i društvo 

– Možete imati kriminaliziranu vladu, sudstvo, tužilaštvo ili policiju i taj proces može se u kratkom periodu apsolvirati promjenom vlade, sudstva, tužilaštva ili policije, ali ako imate korumpirano školstvo, posebno visoko školstvo, ta se pojava ne može sanirati promjenama rektora, dekana ili pojedinih profesora – kaže nam profesor Bašić.

On hrabro govori o kriminalu, korupciji i nepotizmu u visokom obrazovanju, a za ogledni primjer uzima svoju sredinu. Na Univerzitetu u Bihaću uzimaju se pare za polaganje ispita, ucjenjuju se studentice, dekani kolegama kradu elektronsku poštu, izbori profesora i asistenata vrše se na lažnom sistemu vrijednosti i mimo akademskih kriterija, napredovanje u nastavnička zvanja ide lako preko jaransko-nepotističkih veza, otvoreno i drsko se plagiraju akademski radovi. Ove radnje nisu više ni “bunkerisane”, postale su dio akademske svakodnevice.

– Danas je kod nas teško naći lokalnog političkog lidera bez akademske titule magistra ili doktora nauka, rektora univerziteta ili dekana fakulteta a da nije član neke nacionalističke političke stranke. Teško je naći univerzitet ili fakultet na kojem do sada nije promovirano na stotine i stotine novih magistara i doktora nauka, dok privreda i društvo sve više i više zapadaju u močvaru iz koje nema izlaza – podsjeća profesor Bašić.

Na dnu ljestvice 

Zato nije čudno što na čelu pojedinih fakulteta i univerziteta godinama egzistiraju iste jaransko-rođačke skupine, dok im ustanove kojima rukovode, padaju sve niže na ljestvicama akademske valorizacije.

– Bihaćki univerzitet je već godinama na dnu ljestvice BiH, a BiH je na dnu evropske i svjetske ljestvice svih do sada urađenih valorizacija. Ono što izaziva zabrinutost studenata i nastavničkog osoblja je pasivnost ili čak pokroviteljski odnos lokalnih ministarstava i osnivača univerziteta prema ovakvom stanju u visokom školstvu – kaže Bašić.

Izbor rektora, dekana, direktora i drugih dužnosnika u sistemu obrazovanja drže kriminalizirane političke stranke, koje svim silama nastoje zadržati kontrolu nad sektorom obrazovanja, posebno nad sektorom visokog školstva, kako bi brzopotezno osigurale diplome svom članstvu, svojoj rođačko-jaranskoj bulumenti, kako bi se stekle i zadržale privilegirane hijerarhijske akademske i političke pozicije.

Ovdje je svako svakome dužnik i u toj baruštini akademske “dužničke krize” hermetički zatvoreni krugovi ne nude izlaz. Svojim ignoriranjem nadležne institucije države saučesnici su u kriminaliziranju akademske zajednice – smatra prof. dr. Nedžad Bašić.

Referenca za doktorat lokalni list!?

Na bh. univerzitetima doktorati iz prirodnih znanosti dodjeljuju se bez eksperimentalnih rezultata, dok se u društvenim naukama najčešće radi o pukom plagijatu ili kompilaciji bez ikakve unutrašnje validnosti. Poznat je nedavni slučaj profesora na Bihaćkom univerzitetu koji je izabran u zvanje redovnog profesora na temelju objavljenih radova u lokalnom listu “Krajina”!? Ili primjer predsjednika SDA Cazin, koji je dugo studirao, a nakon što je postao predsjednik KO SDA USK, u rekordnom roku završio je Pedagoški fakultet, polažući po tri ispita dnevno.

Ugledni predavač

Prof. dr. Nedžad Bašić profesor je međunarodnog prava i međunarodnih odnosa i evropskih studija. Predaje na Pravnom fakultetu u Bihaću. Gostujući je profesor na univerzitetima u Montrealu i Islamabadu. Predavao je na jezuitskom Univerzitetu “St. Thomas” u Frederiktonu te na univerzitetima u Napulju, Trstu, Ženevi, Budimpešti, Karačiju. Fulbrajtov je stipendista. Osnivač je Centra za ljudska prava i prevenciju konflikata i urednik je naučnog časopisa “Research Papers”. Autor je više publicističkih djela, a njegova posljednja knjiga je “Lex Romana Lex Islamica”.

 

Dnevni avaz/Informer.ba