Glavni odbor Nezavisnog sindikata prosvjetnih radnika Srbije (NSPRS) nastavit će s obustavom rada u školama, koja je počela danas, kako su saopćili, “zbog ugrožene sigurnosti” te istodobno traži da ministar obrazovanja Branko Ružić podnese ostavku.
Unija sindikata prosvjetnih radnika Srbije u četvrtak je saopćila da u svim školama u Srbiji 5. maja, prvog dana trodnevne nacionalne žalosti zbog masovnog ubistva u beogradskoj osnovnoj školi, neće biti nastave. Trodnevna žalost u Srbiji proglašena je nakon pucnjave u beogradskoj OŠ “Vladislav Ribnikar” u kojoj je trinaestogodišnji učenik ubio osmero školskih kolega i zaštitara te vatrenim oružjem teško ozlijedio još šest učenika i nastavnicu.
Nakon toga tragičnog događaja iz spomenutog sindikata traže izmjenu Zakona o osnovama sustava obrazovanja i odgoja i drugih propisa kojima se regulira ta oblast, te da se uvede mogućnost suspenzije učenika s nastave.
Članovi sindikata traže da se izmjenom Zakona o kazanom postupku definiraju odgovarajuće kazne za napad na zaposlenog u ustanovi obrazovanja, kao i da se ukine mogućnost anonimnih prijava protiv zaposlenih u obrazovanju.
Kako je saopćeno iz Nezavisnog sindikata, Ministarstvu prosvjetu ovi su zahtjevi upućeni u prosincu a ponovljeni su tijekom aktualne javne rasprave o izmjenama seta prosvjetnih zakona.
“Ministarstvo, na čelu s Brankom Ružićem, ignoriralo je te prijedloge. Aktualni ministar prosvjete očigledno nije dorastao mjestu na kojem se nalazi, tokom svog mandata je činjenjem i nečinjenjem značajno doprinio postojećim problemima, a nakon tragedije u Osnovnoj školi ‘Vladislav Ribnikar’ u Beogradu se ponio sramotno, izjavljujući da ‘sustav nije zakazao'”, stoji u saopćenju.
Sindikat je pozvao sve zaposlene u prosvjeti, roditelje i učenike na solidarnost u iskazivanju “oštrog protesta zbog stanja u društvu i školama, koje se mora hitno i temeljno mijenjati” i naveo da će danas biti na ulicama širom Srbije.
U Srbiji raste pritisak velikog dijela javnosti, napose nevladinog sektora, na ministra obrazovanja Branka Ružića da podnese ostavku jer se smatra da ima moralnu odgovornost zbog tragedije nezapamćene u suvremenoj povijesti te zemlje.
Tako je, među ostalima, Europski pokret u Srbiji (EMINS) oštro osudio Ružićevu izjavu, na izvanrednoj konferenciji za novinare u srbijanskoj Vladi, u kojoj je tragediju u školi stavio u kontekst globalnog utjecaja društvenih mreža i interneta.
Umjesto da ponudi ostavku, Ružić okrivljuje “kancerogeni utjecaj interneta, video igrica i zapadnih vrijednosti”, istaknuo je u priopćenju EMINS.
Ta je Ružićeva izjava zasmetala mnogima, a zahtjevom za njegovom smjenom reagirala je i Inicijativa mladih za ljudska prava, optuživši ga za “političko instrumentaliziranje” tragedije u OŠ “Vladislav Ribnikar”.