BiH Udarno Vijesti

RS: Djeca s 15 godina mogu da rade, raspolažu imovinom i sastave testament

Ukoliko se usvoje izmjene i dopune Porodičnog zakona u Republici Srpskoj (RS), dijete koje je navršilo 15 godina moći će zasnovati radni odnos, upravljati i raspolagati svojom zaradom ili imovinom koju je steklo sopstvenom zaradom, ali i sa navršenih 15 godina sačiniti testament.

Izmjene i dopune ovog zakona, kojima se definira pojam samohranog roditelja i uvode nova prava djeteta, kao što su ono da zna ko su mu roditelji bez obzira na uzrast, mogućnost da s navršenih 15 godina koje je sposobno za rasuđivanje izvrši uvid u matičnu knjigu rođenih, kao i drugu dokumentaciju koja se odnosi na njegovo porijeklo, te održava lične odnose i neposredne kontakte sa roditeljem s kojim ne živi, u nacrtu će 11. oktobra razmatrati poslanici Narodne skupštine RS-a.

Novina u Porodičnom zakonu je i odredba da dijete s navršenih 15 godina, a koje je sposobno za rasuđivanje, može odlučiti sa kojim će od roditelja živjeti i s kojim srodnicima će održavati kontakte, ali isto tako, ima pravo na zaštitu od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kao i pravo na zaposlenje koje nije štetno po njegovo zdravlje i razvoj, kao i pravo na besplatnu pravnu pomoć, bez obzira na socijalni status, u svim slučajevima i postupcima za ostvarivanje prava na izdržavanje.

Pod pojmom samohranog roditelja (majke i oca) smatra se roditelj koji nije u braku i ne živi u vanbračnoj zajednici, a sam se brine o zaštiti i vaspitanju djece.

Novim odredbama regulirano je da su roditeljska dužnost i prava, kao i prava i dužnost djece u vanbračnoj zajednici u potpunosti izjednačena sa pravima i dužnostima djece iz bračne zajednice.

Posebno je naglašeno da dijete koje je navršilo deset godina, može slobodno i neposredno izraziti svoje mišljenje u svakom postupku (sudskom i upravnom), a o kojem se odlučuje o njegovom pravu u skladu sa zakonom.

Sud ili drugi organ koji vodi postupak, cijeni mišljenje djeteta, u saradnji sa školskim psihologom, odnosno organom starateljstva, u prisustvu osobe koju odredi organ koji vodi postupak.

Fena/Informer.ba