Svijet Udarno Vijesti

S farme beba spašena su 4 novorođenčeta i 32 trudne djevojke. Rađale su djecu za ilegalne posvojitelje i vještičje rituale!

“Farma beba”, mjesto na kojem su mlade, ali siromašne Afrikanke rađale djecu za ilegalno posvojiteljsko tržište ili, što je još strašnije, za potrebe vještičjih rituala, otkrivena je ovih dana u Nigeriji, a s nje su odvedene 32 trudne djevojke i četiri već kupljene bebe.

Nigerijske su vlasti objavile da su upale na posjed tzv. zaklade Cross, klinike koja se reklamirala kao fondacija za pomoć tinejdžericama koje se suočavaju s neželjenom trudnoćom, spasile trudnice i razbile krijumčarsku bandu koja se bavila preprodajom djece.

Uhapšen šef klinike

Bala Hasan, načelnik policije u pokrajini Abia, izjavio je da je uhapšen voditelj klinike, doktor Hyacinth Orikara, koji će najvjerojatnije ići na sud pod optužbama za iskorištavanje djece i krijumčarenje ljudi. Orikara ima sveučilišnu diplomu i zaposlen je u državnoj upravi za zdravstvo.

Nigerija je jedna od najmnogoljudnijih zemalja u Africi, a trgovina ljudima vrlo je raširena i treće je najčešće kriminalno djelo u državi. Prva dva su financijska prijevara i krijumčarenje droge. Načelnik policije Bala Hasan naveo je da većina djevojaka spašenih s farme ima između 15 i 17 godina, dok je glasnogovornik policije u razgovoru za CNN rekao da “najstarija među njima ima 20, a neke još idu u osnovnu školu”. Evakuirane djevojke izjavile su da im je vlasnik klinike davao 192 dolara za mušku novorođenčad, a 161 dolar u slučaju ženskih beba. Dječaci su više na cijeni jer mogu naslijediti zemlju.

Vrbovanje tinejedžerki

U daljnjoj preprodaji bebe, pak, dosežu cijenu od šest do sedam tisuća dolara, ovisno o spolu, navedeno je u podacima Nacionalne agencije za sprečavanje krijumčarenja. Tinejdžerice koje neplanirano ostanu trudne krijumčari često vrbuju u klinici i poslije ih prisile da im predaju bebe.

No, u ovom slučaju djevojke pronađene na farmi bit će optužene za pokušaj prodaje vlastitih beba, iako se istražuje jesu li neke od njih prevarene ili na to prisiljene.

– Pobačaj je ilegalan, a djevojke osjećaju da su opteretile svoje obitelji. Postoji jaka stigma u društvu i djevojke koje su ostale trudne sa svojim mladićima često bježe od kuće – objašnjavaju u Nacionalnoj agenciji za sprečavanje krijumčarenja, dodajući da je ilegalno tržište beba sve raširenije, osobito na jugoistoku zemlje. Ponekad bande operiraju tako da muškarac namjerno spava s djevojkom i ako ostane trudna, nagovori je da proda dijete za sitniš.

Trgovci izvan zakona

Ova strašna vijest nije novost u Nigeriji, zemlji u kojoj se, prema procjeni UN-a, svaki dan kupi i proda desetero djece. Trgovci se, pak, rijetko otkriju. Bebe najčešće završe kod ilegalnih posvojitelja, a u nekim dijelovima zemlje kupuju se za vještičje rituale, što je rašireno u velikom dijelu subsaharske Afrike. Vjeruje se da su amajlije za koje su korištene bebe mnogo snažnije od drugih. Prije tri godine slična je “farma” otkrivena u provinciji Enugu, a mnogo je publiciteta dobio slučaj Nigerijke koja je pokušala prokrijumčariti  bebu u Britaniju kako bi dobila državni stan, piše Jutarnji list.

 

Informer.ba