Home » SDA podržava borbu protiv islamofobije, ali onu koja se temelji na argumentima
BiH Udarno Vijesti

SDA podržava borbu protiv islamofobije, ali onu koja se temelji na argumentima

Stranka demokratske akcije (SDA) saopćila je danas da podržava navode iz Izvještaja o islamofobiji, diskriminaciji i netoleranciji u Bosni i Hercegovini, posebno onaj dio koji se odnosi na napade i skrnavljenje vjerskih objekata Islamske zajednice i kulturno-historijskih obilježja Bošnjaka i napade na povratnike.

Kako su naveli u saopćenju, istiniti su i navodi o ponekad neciviliziranom, uvredljivom i neprimjerenom jeziku mržnje i netolerancije u istupima i izjavama političara i zvaničnika Republike Srpske (RS) koji se odnose na islam, muslimane i bošnjački narod, posebno negiranja masovnih zločina, uključujući i genocid u Srebrenici.

Neke izjave predstavljaju nastavak politike podjele i agresije na BiH, etničko čišćenje, negiranje bošnjačkog naroda i njegovog vjerskog, nacionalnog i kulturno-historijskog identiteta te korespondiraju sa izjavama Radovana Karadžića, Ratka Mladića i drugih haških optuženika i zločinaca optuženih za genocid, ratne zločine, progon i diskriminaciju Bošnjaka i muslimana u BiH na temelju njihove etničke i vjerske pripadnosti.

Međutim, neobjektivan je dio izvještaja koji se odnosi na rad relevantnih institucija BiH te nekih domaćih i međunarodnih zvaničnika, smatraju u SDA.

Izjave nekih medija i njihovih predstavnika izvađene su iz konteksta i uglavnom selektivno citirane jer su one zapravo najčešće bile reakcija na ponekad neobjektivne i za predstavnike vjerske zajednice neprimjerenih javnih istupa i izjava, pa čak i uvreda na račun izvjesnih ličnosti iz javnog života – kako domaćih tako i međunarodnih institucija.

Pravo je pojedinih zvaničnika i predstavnika vjerskih zajednica u BiH da iznose političke i druge stavove izvan domena religije, smatraju u ovoj stranci.

No, u tom slučaju oni moraju biti spremni prihvatiti činjenicu da postaju podložni reakcijama i kritikama javnosti jednako kao i sve druge javne ličnosti.

Reakcija, kritika i neslaganje sa stavovima nekih zvaničnika Islamske ili bilo koje druge vjerske zajednice u BiH, pa i svijetu, ne znači napad na kompletnu vjersku zajednicu i njene članove.

Ne možemo prihvattiti ocjene u navedenom Izvještaju i etiketiranje kao tzv. islamofoba svih koji su iznosili stavove suprotne nekim zvaničnicima Islamske zajednice BiH i oni koji su kritizirali njihove javne istupe smatrajući ih neprimjerenim za multireligijsku i multietničku zemlju i društvo kakvo je BiH.

Pojava otvorene islamofobije u svijetu i njena eskalacija u proteklih desetak godina činjenica je sadašnje društveno-političke scene i sigurno je da takvih pojava ima i u BiH, ali, to nikome ne daje za pravo da tendenciozno zamjenjuje teze i selektivno citira izvjesne navode, navodi se u saopćenju.

Ni u kom slučaju se kvalifikacije kao islamofobija ili islamofob ne mogu odnositi na kritiku neprimjerenog ponašanja i javnih istupa nekih zvaničnika Islamske zajednice.

Također, tzv. islamofobi nisu, niti mogu biti Bošnjaci koji pokušavaju zaštiti svoju vijekovima dugu tradiciju prakticiranja islama u BiH.

SDA stoga podržava borbu protiv islamofobije ili diskriminacije bilo koje religije i vjerske zajednice u BiH, ali te aktivnosti moraju biti institucionalne i utemeljene na argumentima.

Fena/Informer.ba

1 Comment

Kliknite ovdje da biste objavili komentar
  • Jeste imate pravo,prvo sve zalbe i primjedbe treba dostaviti Dodiku i Tihicu da ih u Sprudu promuhabete i da ih Dodik odobri jer je on jedina institucija koja funkcionise u BiH i koju SDA priznaje.
    Koji mahoizam?