Home » Smanjenje plaća se osjeti više u Hrvatskoj nego u BiH i Srbiji
Izdvojeno Region Vijesti

Smanjenje plaća se osjeti više u Hrvatskoj nego u BiH i Srbiji

Hrvatski portal MojPosao je za vrijeme trajanja 3. regionalnog Virtualnog dana karijera i znanja (10. do 17. oktobra), u suradnji s vodećim portalima za oglašavanje poslova u Bosni i Hercegovini i Srbiji, Posao.ba i Infostud.com, proveo istraživanje čiji je cilj bio utvrditi stanje na tržištima rada u tri zemlje, javljaju hrvatski mediji.

U istraživanju je sudjelovalo više od 1.600 ispitanika.

Većina zaposlenih ispitanika navodi da je kriza najviše utjecala na smanjenje plaća (42 posto), a zatim na ‘zamrzavanje’ zapošljavanja (37 posto) i otpuštanje radnika (35 posto).

Smanjenje plaća najviše se osjeti u Hrvatskoj (42 posto) te u Bosni i Hercegovini (38 posto), dok je samo petini ispitanika (20 posto) u Srbiji smanjena plaća.

U Hrvatskoj je, također, najviše zastupljena mjera ‘zamrzavanja’ zapošljavanja (37 posto), dok su otkazi najčešće davani u Srbiji (40 posto).

Unatoč krizi u nekim tvrtkama se osjeća poboljšanje poslovanja. Pozitivne promjene najviše se osjete u Hrvatskoj (šest posto), a nešto manje u Bosni i Hercegovini (četiri posto) te Srbiji (dva posto).

Kao i prošle godine, polovina ispitanika boji se za svoje radno mjesto (50 posto), dok ih samo tri posto ne razmišlja o sigurnosti svog posla. Svoje radno mjesto sigurnim smatra 47 posto ispitanika.

[crp]

Trećina ispitanika (33 posto) posao planira promijeniti samo ukoliko će na to biti primorani, dok ih devet posto ne namjerava mijenjati posao. O promjeni posla ne razmišlja šest posto ispitanika.

Najviše hrvatskih ispitanika je nezaposleno do tri mjeseca (26 posto), dok je u Srbiji te Bosni i Hercegovini nešto drugačija situacija. U Srbiji je najviše ispitanika (21 posto) nezaposleno od šest mjeseci do godinu dana, a u Bosni i Hercegovini je najviše ispitanika nezaposleno do tri mjeseca (18 posto) i od dvije do tri godine (18 posto).

Kao i prošle godine, većina ispitanika traži bilo kakav posao (62 posto), dok ih 35 posto želi raditi isključivo u struci. Samo tri posto ispitanika izabralo bi posao izvan struke.

Na bilo kakav posao najviše su spremni ispitanici iz Bosne i Hercegovine (70 posto), zatim hrvatski (62 posto) te srpski ispitanici (59 posto).

Među ispitanicima koji se još uvijek školuju, u pronalazak posla u roku od jednog do tri mjeseca najviše vjeruju hrvatski ispitanici (27 posto), a podjednako su optimistični ispitanici iz Srbije i Bosne i Hercegovine (23 posto).

Karijera je najvažnija ispitanicima iz Bosne i Hercegovine, njih 43 posto izjavilo je kako im je karijera jako važna. Isto je izjavilo 38 posto ispitanika iz Hrvatske te 37 posto ispitanika iz Srbije.

Fena/Informer.ba